Vláknina: Čo všetko s ňou viete vyliečiť?

Vláknina je pre náš organizmus nenahraditeľná, no nie len kvôli zdravému jedálničku a podpore imunity, ale viete s ňou liečiť aj niektoré ťažkosti tráviaceho traktu. Ktoré to sú a ako vám vie vláknina pomôcť?

Poznáte vlákninu?

Vláknina patrí medzi sacharidy, ktorý je ale pre tráviaci trakti nestráviteľný. Nachádza sa v rastlinnej strave a na rozdiel od iných sacharidov, ktoré telo dokáže spracovať a využiť  vo forme energie, jej úloha je pri trávení iná. Vlákninu môžeme rozdeliť na rozpustnú vo vode nerozpustnú vo vode – nerozpustná tráviacim traktom iba prejde, kdežto rozpustnú vo vode dokáže telo spracovať. Pri jedení však prijímame oba typy vlákniny, no za prospešnejšiu môžeme určiť tú, ktorá je vo vode rozpustná.

Ako vám pomôže vláknina?

Vláknina má schopnosť viazať škodlivé látky z organizmu, ktoré sa následne spolu s vlákninou vylúčia z tela von. Za škodlivé látky môžeme považovať olovo, kadmium alebo ortuť. Vláknina tak znižuje koncentráciu týchto toxických látok a urýchľuje ich vylúčenie. Zároveň obmedzuje kontakt a vstrebávanie toxických látok bunkami v hrubom čreve. Tým chráni vláknina hrubé črevo a preto ju niektoré štúdie označujú za protinádorové a protirakovinové.

Čo lieči vláknina?

Vláknina pomáha s ťažkosťami pri trávení. Optimalizuje tráviaci proces tým, že odstraňuje, alebo aspoň znižuje problémy so zápchou. Taktiež zvyšuje imunitu tráviaceho  traktu a tým znižuje možnosť ochorenia tráviacej trubice. Rozpustná vláknina spomaľuje trávenie škrobu a vstrebávanie glukózy, čím stabilizuje hladinu cukru v krvi. Preto jedlá s vlákninou zasýtia človeka na dlhšie obdobie a nedochádza tak k výkyvom cukru v krvi. Rozpustná vláknina je tiež fermentovateľná, čo prospieva baktériám v hrubom čreve.

Koľko vlákniny treba konzumovať?

Vláknina sa v posledných desaťročiach  dostáva do povedomia ako látka prospešná pre ľudský organizmus. Tým sa zvyšuje záujem o potraviny, ktoré obsahujú vlákninu. Ľudia, ktorí prijímajú v strave viac vlákniny, zároveň jedia menej tukov  a cukrov v porovnaní s ľuďmi s bežnou stravou.

Odporúčaný príjem vlákniny pre dospelého človeka je približne 30g za deň. Pre deti sú odporúčané hodnoty nižšie, približne 12-14g vlákniny denne. Z obilných produktov by mal človek prijať cca 30-50% dennej dávky vlákniny, zvyšok by mal pochádzať zo zeleniny a ovocia.

Často je však denný príjem vlákniny omnoho nižší, preto je vhodné dopĺňať vlákninu aj vo forme prírodných doplnkov.

Prírodné doplnky vlákniny

V prípade, že nedokážete svoj jedálniček korigovať tak, aby ste pravidelne prijímali odporúčané  dávky vlákniny,  nemusíte hneď zdravý životný štýl zavrhnúť.  Riešením pre vás môže byť dopĺňanie vlákniny vo forme výživového doplnku. V takom prípade siahnite po doplnkoch, ktoré v sebe kombinujú viaceré prospešné druhy vlákniny – lepšie tak nahradíte rozmanitú stravu, ktorá vo vašom jedálničku absentuje.

Vhodným výživovým doplnkom je Natura Biotika so zložením, ktoré eliminuje vedľajšie účinky pri trávení vlákniny – nafukovanie a plynatosť. Natura Biotika má pozitívny vplyv na vyprázdňovanie a imunitu hrubého čreva. Preto môžeme tento výživový doplnok označiť za prebiotikum, ktoré má za úlohu pomáhať črevnej mikroflóre a udržiavať zdravé prostredie v hrubom čreve.

Vo výživovom doplnku Natura Biotika nájdeme až 5 rôznych druhov vláknin: smrekovcovú, psyllium, akáciovú, vlákninu z brestu červeného a ibiša lekárskeho. Takto jednooducho dokážete pokryť dennú dávku vlákniny a postarať sa o svoje zdravé trávenie.