Spánok náš každovečerný!

Tak ako ho jedni milujú a nič príjemnejšie si po celodennom strese ani nevedia predstaviť, rovnako má aj svojich nepriateľov. Tí si ani vo svojej zrelej dospelosti nedokážu vypracovať svoj individuálny spánkový režim. Každý máme iné priority a potreby a to sa v podstatnej miere odzrkadlí aj na dĺžke a kvalite nášho spánku.

Tí poriadni spáči sa jedným pleskom hodia po postele a okamžite zaujmú pozíciu mŕtveho chrobáka. Jednoducho to majú asi tak vo svojej genetickej výbave dané. Problém so zaspávaním patrí medzi tie najrozšírenejšie, ktoré už v tom horšom prípade ani nepociťujeme, respektíve nepovažujeme tento deficit za zdraviu škodlivý. Jednu prebdenú noc nám snáď nahradí nasledujúca dôslednejšie zorganizovaná od skorších večerných hodín. Logiku to síce má, no pretrhnutý alebo minimálny nočný odpočinok  sa už len ťažko dobieha.

Väčšinou sa typický spánkový deficit prejavuje zlou náladou, podráždenosťou, spomalenými reakciami či malátnosťou. Aby sa príprava na spánok nestala vašou nočnou morou, doprajte si primerané pohodlie a svoje stravovacie, hygienické či psychické návyky dôsledne zhodnoťte.

Vytvorte si vlastnú koncepciu kvalitného spánkového režimu

Aspoň dve hodiny pred spaním by ste sa mali odpútať od svojich svetských starostí. Nezaťažujte myseľ náročnými diskusiami alebo problémami, ktoré sa dajú vyriešiť aj ráno. Takto opäť stratíte na svojej psychickej rovnováhe a tieto ťažké myšlienky vám ani za tisíc napočítaných ovečiek nedovolia zaspať.

Podvečer si už doprajte pokojný režim. Venujte sa svojim obľúbeným aktivitám, ktoré vás dobre naladia a upokoja všetky nervové vzruchy. Osvedčeným receptom na upokojenie nervov pred spaním je mlieko s medom alebo rôzne bylinné čaje. Vyhýbajte sa mastným či pikantným jedlám zaťažujúcim trávenie a znehodnocujúcim spánkový režim. Na spánok vás dobre pripraví aj teplý kúpeľ či náročnejšia pohybová aktivita počas dňa. Preto aj svoje športové návyky treba ďalej pestovať, majú čo povedať aj ku kvalite nášho spánku.

Zmodernizovaná spálňa a vypnutý mobil?!

Jednoznačnou topkou, vplývajúcou na náš spánkový cyklus, je prostredie, v ktorom zaspávame. Izba by mala byť vyvetraná, teplota v nej od 18 do 21°C. Nemali by sme sa nechať vyrušovať blikajúcimi televíznymi svetielkami, hlučným okolím či žiarením z mobilov pod vankúšom. Pokojná atmosféra sa dá docieliť počúvaním relaxačnej hudby či prečítaním zopár kapitol v obľúbenej knihe.

Svojím spánkovým potrebám si prispôsobte aj dizajn v izbe. Nemalo by v nej byť nič, čo vás rozrušuje – žiadne spomienky na minulosť či nenávidené dekorácie, ktoré tam držíte pre blaho niekoho druhého. Ani poriadok v izbe nenechávajte až na zajtra. Zbytočne tak pred spaním budete vplyvom ďalších chaotických detailov znepokojení a nesústredení na relax tela i mysle.

Presvedčte sa, či oblečenie na noc, do ktorého sa prezliekate, je dostatočne priedušné, voľné a neobopínajúce každý jeden záhyb na tele. Počas spánku potrebujeme voľnosť, a tak voľne a ani ľubovoľne sa neukracujme o tento príjemný relax, ktorý s naším telom robí hotové divy.

Foto: pixabay.com