Nebezpečenstvo, ktorému sa vystavujeme pitím energetických nápojov

Už je tomu pár rokov, čo sa energetické nápoje dostali do módy. Ich konzumácia každým rokom rastie napriek tomu, že nedodávajú extra dávku energie alebo kofeínu. Navyše, zapríčiňujú arytmiu srdca. Napriek odporúčaniam expertov, energeťáky si získali obľubu aj medzi mladými ľuďmi do 10 rokov.

alcohol-654729_640

Čo vlastne pijeme?

Energetické nápoje sú osviežujúce nealkoholické nápoje, ktoré obsahujú kombinácie látok zvyšujúcich psychickú aj fyzickú aktivitu jedinca. Medzi ich neoddeliteľné súčasti patrí kofeín, aminokyseliny (najčastejšie taurín), karbohydráty (deriváty glukózy), ale aj vitamíny či extrakty z liečivých rastlín. Ľudia si zvyknú tieto nápoje často mýliť s nápojmi pre športovcov. Tie majú za cieľ po náročnej fyzickej aktivite dodať telu dávku minerálov potrebných na opätovnú regeneráciu.

Nepreháňajme to s nimi

Na porovnanie – jedna plechovka energetického nápoja obsahuje približne rovnaké množstvo kofeínu ako 4 šálky kávy, 4 plechovky Coca Coly či 6 hrnčekov čaju. Nedávna štúdia organizovaná expertmi nemeckej univerzity v Bonne dokázala, že nápoje obsahujúce kofeín a taurín môžu pri pravidelnom požívaní narušiť činnosť srdca. Osoby trpiace srdcovými ochoreniami by sa mali vyvarovať konzumácii podobných tekutín. Kombinácia kofeínu s taurínom je návyková. Po dlhšom čase pravidelného užívania by na náš organizmus nemali žiaden účinok z hľadiska revitalizácie, ale určite by poškodili činnosť srdca.

Kombinácia s alkoholom

U zdravých dospelých ľudí je odporúčaná dávka kofeínu 100 až 300mg denne. Maximálne sa pripúšťa prijať 400mg. Experti sa zhodli, že príjem kofeínu denne z času na čas nezaškodí, pokiaľ ale nie je v strete s alkoholom. Táto nebezpečná kombinácia môže zapríčiniť arytmiu srdca, náhlu stratu motoriky, zvýšenie krvného tlaku, búšenie srdca, nevoľnosť, nervozitu či dokonca pri enormnom požití aj bezvedomie s fatálnymi následkami. Pravdou však je, že len podporuje opitosť. V mnohých prípadoch dodáva sebadôveru, kvôli čomu si veľa šoférov myslí, že aj keď požilo alkohol, ich vnímanie je dostačujúce. V skutočnosti to neplatí.

Ak vám záleží na vašom zdraví a zdraví vašich blízkych, riaďte sa radami expertov. Tí odporúčajú vyvarovať sa energetickým nápojom tehotným a dojčiacim ženám, osobám citlivým na kofeín a tiež osobám, ktoré trpia kardiovaskulárnymi či neurologickými ochoreniami. Pri športových aktivitách váš výkon len oslabia, keďže kofeín zapríčiňuje dehydratáciu. V týchto prípadoch sa odporúča piť veľa čistej vody alebo tekutiny určené pre športovcov.

Foto: pixabay.com