„Lenivé“ trávenie – ako ho upraviť?

Dnes by sme zjedli aj slona, zajtra nás zasýti už len pohár vody. Stáva sa vám, že pokým vás nenapomenú, tak sa ani nenaraňajkujete? Škoda! Tým si len zhoršujete žalúdočné prostredie a celkovú kvalitu zdravia. Ako to napraviť?

Najštedrejšie sú pre nás dary prírody. Tie sú zárukou plnohodnotných látok na preliečenie, ale aj príjemné osvieženie nášho tela. Únava nesúvisí len s nedostatkom spánku, môže sa prejaviť aj na úrovni trávenia, keď po dlhodobom zaťažovaní dostaneme stopku! O ničom nemôžeme s istotou povedať, že zaúčinkuje na sto percent, považujte teda nasledujúce odporúčania za preventívne a podporné.

Malé, nenápadné, ale zato výživné!

Také sú rôzne koreniny a semienka. Bežne ich do stravy nezaraďujeme, ale o to väčšia chyba pre nás. Ak nás trápia tráviace ťažkosti a dlhodobo máme pocit plného žalúdka, účinnou prevenciou sú napríklad chia alebo ľanové semienka. Sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, antioxidantov a vlákniny.

Super kombinácia na to, aby podporili črevnú peristaltiku a vylučovanie škodlivín. Na tieto ťažkosti odporúčame aj sezam, ktorý okrem iného optimalizuje hladinu cholesterolu a regeneruje pečeň.

Nie je úplne jedno, aké koreniny pridávate do jedál

Áno, aj na tom stojí naše zdravie. Aby ste si v plnej kondícii udržiavali tráviace orgány, viac sa zamerajte na majoránku, bazalku a fenikel. Jedlo perfektne dochutia a vám „utíšia“ nadmernú tvorbu žalúdočných štiav, plynatosť či hnačku. „Čerešničkou“ na torte sa pre vás môže stať pamajorán, ktorý má výborné dezinfekčné a uvoľňujúce účinky. Zmierňuje kŕče, podporuje pravidelnú tvorbu stolice.

Tip na záver

Práve v tomto jarnom období nemáme pádny dôvod zúfať, že je naše trávenie spomalené. Stačí sa len rozhýbať a nebáť sa prírody. Teraz máte možnosť natrhať si žihľavu, ktorá je známa výbornými detoxikačnými účinkami. Okrem pozitívnych účinkov na trávenie zlepšuje aj naše psychické zdravie – aktuálne je azda žihľava nad zlato, alebo…?

Foto: pixabay.com