Extrakty z Valeriány lekárskej pôsobia upokojujúco a antistresovo

Je to trvácna rastlina z čeľade valeriánovitých, pričom dorastá až do výšky 150 cm. Kvitne od mája do septembra, má biele až jemne ružovkasté kvety. Je charakteristická svojou výraznou arómou. Svojím pachom priťahuje mačky. Okrem iných účinných vlastností je častou prísadou do hračiek pre mačky. Na liečbu rôznych ochorení sa využíva podzemok s koreňmi. Pri akých zdravotných problémoch sa odporúča užívať extrakty a výživové doplnky z Valeriány?

Účinné látky Valeriány lekárskej boli známe už v staroveku. Na jej liečivé vlastnosti sa ako prvý zameral Hippocrates. Využívali ju pri poruchách spánku a pri dlhodobej nespavosti. Od 17. storočia sa v Európe užívala pri rôznych žalúdočných ťažkostiach. Valeriána lekárska zmierňuje príznaky úzkosti a blahodarne pôsobí na kvalitu spánku práve pre vysoký obsah kyseliny valerenovej a účinných antioxidantov. Je to neurotransmiter, dokáže teda regulovať nervové impulzy a celkovú činnosť mozgu.

Zabojujte proti bolestiam a kŕčom s Valeriánou lekárskou

Priaznivo vplýva na ľudský organizmus pri akútnom a zvýšenom strese. Navodzuje príjemnú, uvoľňujúcu atmosféru. Zmenšuje akúkoľvek stresovú odpoveď tela a je účinnou zložkou pri ťažkostiach v menopauze. Jej hlavné účinky sú predovšetkým spájané s aktivitou nervového systému. Treba brať však do úvahy, že pôsobí taktiež ako kardiosedatívum, čím spomaľuje činnosť srdca. Preto sa pred každou samoliečbou, hoc aj liečivými bylinkami, poraďte so svojím lekárom.

Je to dávny všeliek, ktorý sa v súčasnosti využíva aj pri hyperaktivite u detí. Podporuje koncentráciu, je účinnou pri bolestiach hlavy, najmä počas migrény. Má priaznivé účinky nielen pri chronickej únave, ale aj pri epileptických ťažkostiach a reflexnej dráždivosti. Ženy ju využívajú aj pri bolestiach počas menštruácie. Aktívni športovci konzumáciou kvalitných výživových doplnkov s obsahom valeriány minimalizujú bolesti svalov a nepríjemné kŕče. Valeriána lekárska je liekom pre všetkých – malých, starších, pre mužov a ženy!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!