Chcete schudnúť? Vieme, ako cvičiť na stepperi, aby ste dosiahli svoje ciele!

Stepper je stacionárny kardio stroj na posilňovanie, ktorý stimuluje výstup do schodov, no je šetrnejší ku kĺbom. Pravidelné cvičenie na stepperi vám zabezpečí posilnenie najmä spodnej časti tela, odbúrať stres a zlepšiť si náladu, na niektorých druhoch stepperov si môžete dokonca posilniť celé telo, no dokážete sa na ňom zbaviť aj prebytočných kilogramov.

Vďaka kompaktným rozmerom a priaznivej cene sa stepper stal obľúbeným vybavením domáceho fitness centra. Ak ešte žiadny doma nemáte, napraviť to môžete tu:

https://hop-sport.sk/steppery/

Kedy a ako často treba cvičiť na stepperi, ak chcete schudnúť?

Aby sa dostavili želané výsledky, mali by ste na stepperi cvičiť približne 3-4 razy do týždňa približne 20 minúť. Ak s cvičením len začínate, treba na to ísť postupne. Radšej prvé dni odcvičte menej, no dajte si záležať na dôkladnom prevedení cvikov a správnom postoji, ako sa naraz presiliť a nesprávnou technikou si uľahčovať tréning. Pred samotným tréningom si doprajte strečing, aby ste svaly zahriali a pripravili na cvičenie, predišli tak zraneniam, ale aj urýchlili metabolizmus spaľovania. Obtiažnosť cvičenia zvyšujte postupne.

Najefektívnejšie je cvičenie ráno, pretože hladina cukru v krvi je na minimálnych hodnotách, takže telo sa rýchlejšie dostane k spaľovaniu tukových zásob z rezerv. Ak vám ranné tréningy nevyhovujú, cvičenie si prispôsobte svojim časovým možnostiam. Ak sa na stepper dostanete až večer, aj to je v poriadku, odbúrate si na ňom stres a lepšie sa vám bude spať. Ideálne je cvičiť približne 2 hodiny po jedle, s plným žalúdkom to pôjde ťažko. Posilniť svoj výkon môžete, ak vypijete hodinu pred tréningom šálku čierneho čaju alebo kávy, kofeín vás nabudí.

Ktoré cviky sú najúčinnejšie?

Pri chudnutí na stepperi je dôležité zamerať sa na správnu techniku cvičenia. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak si nastavíte nižší odpor šliapania a vyššiu frekvenciu krokov. Ak by ste sa rozhodli pre vyšší odpor a menšiu frekvenciu krokov, sústredíte sa skôr na silové šliapanie a posilnenie postavy.

Správny postoj na stepperi je základom úspechu. Postavte sa vzpriamene, stiahnite brucho a prenášajte váhu striedavo z jednej nohy na druhú. Trénujete si tak rovnováhu a do cvičenia sa zapájajú i zadné svaly. Ak máte zo začiatku problémy s udržaním rovnováhy, môžete si pomôcť pridržaním sa, no neopierajte sa!

Mierny náklon dopredu pri vzpriamenej polohe, aby si telo polstrovalo kolená a dolnú časť chrbta, je samozrejme v poriadku. Celou nohou stojte pevne na pedáli, aby sa do cvičenia zapájali aj stehná, lýtka a zadné svaly. Správne tempo dosiahnete, ak vydržite šľapať aspoň 10 minút rovnomerne bez zastavenia.

Pre koho je cvičenie na stepperi vhodné?

Stepper môžu používať mamičky po pôrode, ktoré sa túžia dostať do formy a všetci, ktorí túžia zlepšiť svoje kardiovaskulárne zdravie a vyformovať si najmä spodnú časť tela. Ani osoby s nadváhou nemusia mať strach, že stepper nie je pre nich, keďže cvičenie na ňom nezaťažuje kĺby ako napríklad beh, preto sa odporúča aj pri rehabilitácii po úrazoch.

Nezabúdajte ani na rozumné stravovanie, dostatok spánku a čas na regeneráciu po cvičení. Aj tieto faktory vám pomôžu dosiahnuť svoj cieľ rýchlejšie.