Arganový olej ako náhrada kozmetiky

Poznáte tekuté alebo marocké zlato? Tak sa totiž nazýva arganový olej. Získava sa v Maroku, a to z plodov arganovníka. Jeho výskyt je vzácny, aj preto je tento olej drahší ako napríklad olivový.

Obsahuje množstvo prospešných látok a vitamínov. Pri procese výroby sa arganové semená lisujú. Ak sa pred samotným drvením pražia, získa sa potravinársky arganový olej. Ak prebieha tento proces za studena, ide o olej vhodný na kozmetické účely.

Práve arganový olej lisovaný za studena je obľúbenou zložkou v kozmetickom priemysle. S čím nám vie pomôcť a na čo sa používa? Uvedieme si niekoľko príkladov.

Prírodný kondicionér na vlasy

Arganový olej sa využíva pri výrobe mnohých šampónov a kondicionérov či rôznych vlasových zábalov. Jeho používanie zanecháva vlasy hodvábne a lesklé. Ak máte problém napríklad so suchými vlasmi či rozštiepenými končekmi, stačí ho naniesť priamo na poškodené časti a po niekoľkých minútach zmyť teplou vodou.

Napomáha aj pri rozčesávaní vlasov. Ak sa vám vlasy ťažko rozčesávajú, skúste si do nich votrieť pár kvapiek. Oveľa ľahšie si ich rozčešete. Takisto, ak si vlasy často fénujete či ich vystavujete slnku, zábal z arganového oleja vám vytvorí akúsi ochrannú bariéru a chráni tak pred zbytočným vysúšaním. Hydratuje nielen vlasy, ale aj pokožku hlavy.

Hydratačný krém na tvár i na telo

Trápi vás suchá pleť? Arganový olej môžete využiť aj v tomto prípade. Skúste si ho naniesť namiesto denného krému. Tvár bude hydratovaná, jemnejšia a jasnejšia. Vďaka schopnosti napínať pokožku bude vaša pleť vyzerať pevnejšie, a teda aj mladšie.

Nielen pokožke na tvári tento olej pomáha. Ak vás trápi celulitída, skúste si pravidelne dopriať masáž a namiesto krému použite arganový olej. Pokožka tak dostane pevnejší vzhľad a masáž ju výborne prekrví.

S vysokým obsahom vitamínu E a mastných kyselín je arganový olej ideálnym kozmetickým produktom. Ľahko sa absorbuje a pokožka po ňom nepôsobí ako mastná. Nedráždi, a to z neho robí skvelý prírodný hydratačný prostriedok.

Arganový olej ako liek

Ak máte problémy s akné, arganový olej vám môže pomôcť. Upokojuje postihnutú pokožku a podporuje hojenie. Akné je často výsledkom mastnej kože. Vzhľadom na to, že arganový olej nie je mastný, podporuje prirodzenú vlhkosť pokožky.

Nakoľko obsahuje aj antioxidanty, pomáha uzdravovať poškodené kožné bunky a zmierňovať zápaly. Je prospešný pri hojení podráždenej, popraskanej alebo inak poškodenej kože. Pridanie arganového oleja na poškodenú kožu môže pomôcť urýchliť proces hojenia.

Pridáte aj vy arganový olej do svojej kozmetickej taštičky? Vyskúšajte to a uvidíte, že budete príjemne prekvapení.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!