Krásne telo bez ekzému

O krásnych, lesklých a zdravo vyzerajúcich vlasoch bez svrbivej, zapálenej pokožky hlavy snívame všetci. Jednoducho povedané, s ekzémom vo vlasoch, na tvárovej časti či po celom povrchu chrbta nikto z nás netúži. V prvom rade ide o nepríjemný estetický úkaz, lupinaté ložiská pôsobia odpudzujúco, asociujú zanedbanie starostlivosti o vlasy a tvár a aby toho nebolo málo, tento druh kožného ochorenia je ťažko liečiteľný. Atopický ekzém nás môže sprevádzať už po prvých mesiacoch života, najčastejšie súvisí s genetickou predispozíciou, alergickou reakciou na určitú potravinovú zložku, no v dnešnom uponáhľanom svete môže byť dôsledkom nesprávnej životosprávy.

Atopický ekzém vraj postihuje len malé percento populácie, aj keď ide o zriedkavé ochorenie, je výrazný, nepríjemný a pacientov deprimuje neustupujúcimi svrbivými, šupinatými a ohraničenými červenými plochami. Paradoxom je, že práve ľudia postihnutí atopickým ekzémom sa až nadpriemerne starajú o zdravie svojej vlasovej a tvárovej pokožky, no okolnosti im takmer vôbec neprajú. Najčastejšie a najintenzívnejšie sa atopický ekzém prejavuje medzi dvoma ročnými obdobiami, v pubertálnom období, keď si hormóny robia s telom, čo chcú, v čase psychické vypätia a oslabeného imunitného systému.

Ako sme už naznačili, príznaky atopického ekzému nás udržujú v nepokoji, neistote, cítime sa menejcenne a šupinaté pršanie z vlasov na ramená nám na zdravom sebavedomí rozhodne nepridávajú. Ak sa k lupinatým ložiskám pridajú mokvajúce pľuzgiere, zápal sa prenesie na viditeľné miesta a zhrubnutá popraskaná pokožka sa nedá na ústup, až vtedy si môžete povedať, že život sa s vami nemazná.

Treba si však uvedomiť, že žiadny ekzém nie je taký hrozný, ako nás na prvé pohladenie rozsvrbí. Prestaňte sa vyhovárať na dedičnosť, nesprávnu funkciu mazových žliaz či toxíny v potravinách a ovzduší, radšej si naplánujte zdravie na tanieri a v kozmetických prípravkoch!

Ľuďom trpiacim atopickým ekzémom sa predovšetkým neodporúča používať agresívne mydlá, aviváž či rôzne parfumové kozmetické prípravky, ktoré stav vlasovej a tvárovej pokožky môžu výrazne zhoršiť. Krátkodobý kúpeľ vo vlažnej vode s pridaním liečivých olejov príznaky zmierňuje, no ak sa budete pohybovať v prašnom, nečistom prostredí, pokožke len pohoršíte. Šetriť by ste nemali ani kozmetikou s premasťujúcimi účinkami, vlasovej pokožke doprajte šampóny a oleje bohaté na azoly, zinok či kyselinu salicylovú. Správna životospráva, konzumácia čerstvej zeleniny, ovocia, vlákniny a príjem tekutín je pre ekzematikov nie odporúčaním, ale nevyhnutnosťou.

Foto: pixmac.sk, SPX1MSD