Karieristi, ktorým patrí celé oddelenie?

Alebo celý svet… Všetci máme radi pochvaly, uznanie za naše nadpriemerné aktivity v práci. Ak sa týchto vďačností zhostí šéf pred celým tímom, treba si už len dávať pozor na jedno – aby nám sláva nevstúpila na ego. Týmto textom chceme upriamiť pozornosť na viaceré typy nadšencov pre prácu – zhodnotiť ich objektívne a poskytnúť ďalšie riešenia. Také, aby práca bola príjemná pre všetkých, nielen pre jednotlivcov.

Karieristi sme prirodzene všetci. Úspechy tešia každého, len o ich dosiahnutie sa usilujeme rôznym spôsobom. Ideálny obraz je, ak konáme v prospech celého kolektívu, nebojujeme o prestíž tak, že podkopávame autoritu a schopnosti druhých. Má to byť nám vlastné, že bez väčších problémov urobíme prácu na viac, dlhšie zostaneme v kancelárii a ešte aj poskytneme rady, ako prácu zefektívniť alebo si uľahčiť jednotlivé postupy.

Dobrým karieristom sa v podstate človek musí narodiť – sú to tí, ktorí nesúperia, nerobia náprotivky a za týmto „obalom“ nemajú iné, vyššie ciele. Dostať niekoho z pozície alebo úplne obrať o prácu v danej firme. Neraz sa práve to skrýva za „hrdinom“.

Čo teda s takým neprajníkom? Podľa nás mu treba dať šancu!

Ak už negatívneho karieristu objavíte u vás vo firme, nechajte ho poriadne sa vytrápiť. Vytvorte mu skvelé podmienky na získavanie potrebných informácií, sledujte, ako sa správa, čo hovorí a koľko vlastne tvárí má.

Veľmi jednoducho sa prezradí, len vy neurobte taktiež to isté. Ich najväčším trestom nebude výpoveď, ale hanba a sebastrápnenie. Sú to väčšinou tí, ktorí si uvedomujú, že na veľa nemajú, no idú ozlomkrky. Svoj čas by efektívnejšie využili samoštúdiom, zdokonaľovaním sa a nie intrigovaním medzi kolegami. Sú zlými pracantmi, ale o to lepšími manipulátormi – možno by im viac zapasovala úplne iná profesia. Čo tak im pomôcť v hľadaní?

Foto: pixabay.com