Hospodárte s financiami

Nie sú potrebné žiadne novoročné predsavzatia na to, aby ste začali lepšie hospodáriť so svojimi financiami a naučili sa ovládať svoj mesačný rozpočet tak, že sa nebudete pár dní pred ďalšou výplatou trápiť bez peňazí. Naučte sa finančný manažment zvládať ľavou zadnou a obdobia bez peňažných prostriedkov sa vám budú vyhýbať. Je len na vás, ako si vaše príjmy dokážete rozdeliť na všetky potrebné náklady a ako viete narábať so zvyškom. Stačí, ak si začnete sledovať, kam vaše peniaze idú. Budete prekvapený, koľko z nich končí v akejsi čiernej diere.

Reálne zhodnoťte svoje výdavky

Jedným zo základných pravidiel správneho hospodárenia s peniazmi je určenie, na čo sa príjmy v domácnosti daný mesiac využijú. Napíšte si zoznam položiek, ktoré sú nevyhnutné na zaplatenie. K nim patrí nájom, energie, telefónny účet, internet či poistenie. Zvyšok je teda na stravu a menej potrebné položky. Ak máte finančné ťažkosti alebo jednoducho je náročné vyjsť z výplaty, skúste obmedziť „nadštandardné“ veci. Chodíte do práce autom? Nebude jednoduchšie ho vymeniť za autobus a od jari za bicykel?

Športovanie je jednou z najdôležitejších aktivít vo vašom voľnom čase, no vstupy do posilňovní môžu zamávať s rozpočtom. Skúste teda športovať alternatívne, bez návštev fitness centier. Spomínaný bicykel, behanie, posilňovanie doma, korčuľovanie či turistika – druhy športu, na ktoré nemusíte míňať svoje financie a stále sa budete udržiavať fit.

Čo sa týka stravy, skúste si nakúpiť nárazovo. Veľké nákupy sú výhodnejšie v tom, že nakúpite potrebné veci a nebudete chodiť do obchodu často, kedy by ste sa nechali zlákať ďalšími potravinami, ktoré v konečnom dôsledku vôbec nepotrebujete a na ktoré len zbytočne miniete ďalšie peniaze. Zoznam s výdavkami by vám mohol pomôcť zorientovať sa, na ktorých miestach sa dá šetriť a uvidíte, kam vám vaše peniaze utekajú.

Ilustračné foto: pixabay.com