Ekologické Vianoce – dvojnásobne dobrý pocit

Vianoce sú časom radosti, spokojnosti, trávenia času s rodinou v pohodlí domova. Ale či chceme, alebo nie, darčeky k nim patria taktiež. A nie je nič zlé na tom, urobiť radosť ľudom, ktorých máme radi. Ale čo tak urobiť radosť nie len im, ale aj planéte, potom možno aj sami sebe, keď sa potešíme dobrým pocitom zo seba, že niečo pre tú našu Zem predsa len robíme. Vianočné darčekové papiere majú veľmi krátky život. Kúpia sa, zabalia do nich darčeky, chvíľočku sebou obaľujú nejakú tú krabičku, no po veľmi krátkom čase sa už dostávajú do smetných košov.

Každý zabalený, pre každého obdarovaného, v každej rodine, v každom meste, krajine, všade po svete. Množstvo odpadu, ktorý týmto spôsobom vyprodukujeme, je neuveriteľný. Okrem papierov je nutné spomenúť aj rôzne mašličky, ktoré sa kvôli použitiu metalických farieb a lakovaniu neskutočne ťažko recyklujú a môžu taktiež uvoľňovať nebezpečné látky. A začať treba od seba a od takýchto maličkostí. Každopádne začať jednoducho treba. Poďme sa teda pozrieť na pár tipov, ako zabaliť darčeky ekologicky.

Recyklované papiere

Na zabalenie darčeku nepotrebujete pestrofarebné gýčové papiere plné Santa Clausov, sobíkov a snehuliakov. Stačí vám jednoduchý hnedý alebo sivý recyklovaný papier, kúpite ho v roli alebo po kusoch, je lacný, ľahko rozložiteľný v prírode a neutrálny, takže môžete vypustiť svoju fantáziu a ešte sa pri balení darčekov trochu vyblázniť, zabaviť a ukojiť svojho umeleckého ducha. Na previazanie môžete použiť napríklad prírodný motúzik alebo látkové stužky, ktoré je možné používať každý rok, opakovane. Na prizdobenie použite všelijaké prírodniny ako sú šišky, malé vetvičky, orechové škrupinky, sušené plátky pomarančov alebo iného ovocia či kvetiny, škoricu, skrátka čokoľvek.

Okrem prírodnín môžete taktiež využiť trebárs staré noviny, mapy či noty, vystríhnuť z nich nejaké tvary, alebo obrázky, vytvoriť koláž. Skvelým nápadom je aj použitie malých látkových ozdôb, ktoré sami vytvoríte a stanú sa aj druhým maličkým darčekom, či už pôjde o drobné srdiečko, hviezdičku alebo stromček či čokoľvek iné. Ak chcete samotný papier niečím ozvláštniť, vyrobte si pečiatky napríklad zo zemiaku, stačí do neho vyrezať trebárs motív hviezdičky, namočiť do farby a pečiatkovať a pečiatkovať. Do mnohých týchto aktivít môžte zapojiť aj deti, a tak budete mať postarané o darčeky, aj o ich zábavu. Pre šikovnejších je tu možnosť ozdobiť darček nejakou výšivkou. No a v každom prípade, všetky tieto veci nemusíte hneď vyhadzovať, ale nechať si ich na ďalší rok a znovu použiť.

Obaly z iných vecí

Ďalšou možnosťou, ako darček zabaliť, je použitie niečoho, čoho funkcia už skončila, ale stále sa dá tento obal použiť. Napríklad rôzne plechovky, sklenené poháre či papierové tuby. Drobný šperk môžete umiestniť do orechovej škrupinky a previazať látkovou stužtičkou. Taktiež môžete vložiť darček do ekologickej papierovej tašky a tú takisto znovu použiť ďalší krát, zbytočne ju nevyhadzovať, veď na nej nebude žiadna chyba ani o rok.

Látky

Novým trendom po celom svete, ako prežiť Vianoce šetrne, je japonská technika furoshiki. Ide o balenie darčekov do štvorcového kusu textílie. Do takého krásneho kusu látky, alebo rovno šatky či iného kusu odevu, zabalíte nielen krabice, ale aj fľaše alebo guľaté darčeky. Takýto obalový materiál je rovno aj darčekom a je jasné, že to nikto hneď po Vianociach nevyhodí.

Dajte darček nielen blízkym, ale aj planéte, ktorá, ako všetci dobre vieme, trpí príšerným nadbytkom našich plastových sáčkov, igelitiek a iných odpadov. Inšpirujte sa teda našimi tipmi, ako zabaliť darčeky s ohľadom k prírode, ale pritom stále krásne a originálne. Pre inšpirácie na vianočné darčeky pozrite na DIfferenta.sk.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!