Cestovateľov sprievodca pozoruhodnými herňami vo svete

Štýl a luxus – iste. Kockami sa dnes nehádže v hrnčeku na zemi ako kedysi, ale v drahých kasínach. V herniach prežíva extravagancia ako druh cnosti. Kasína usilujú o farbitosť a originalitu. Kde môže turista vidieť najzaujímavejšie kasína na svete?

Las Vegas. Mesto hriechu – v nevadskej púšti to znie pyšne. Toto je americká ikona neresti (paradoxne, kasína žijú viac z hotelových služieb a inde v Amerike sú aj väčšie kasína). Lenže v Las Vegas sú herne natlačené jedna na druhú a každá ponúka nejakú atrakciu, trebárs jedno z najväčších ruských kôl na svete alebo trebárs také kasíno Caesars poznáte z mnohých filmov, má v názve pyšnú gramatickú chybu a jeho imitácia starovekého Ríma sa od originálu líši tým, že v Ríme také obrovské budovy nestavali.

Macao. Päťsto rokov portugalského vplyvu zanechalo na dnes čínske Macao stopy. Subtropické mesto žije najmä z turizmu (20 miliónov návštevníkov ročne) – a prečo to nepriznať – aj z hazardu. Je tam napríklad kasíno Lisabon (ako inak) alebo kasíno v benátskom štýle zariadené v megaluxusnom zlatom štýle v hodnote niekoľko miliárd dolárov. The Venetian Macau je 6. najväčšia stavba na svete a môže hostiť aj športové podujatia. Má svoju verziu aj v Las Vegas – oba komplexy sú aj hotely a sú plné bazénov a imitácií lagúny. Macau sa hovorí buď čínske Monte Carlo alebo čínske Las Vegas.

Indiánske kasína. Pozoruhodný americký fenomén – kmene domorodých obyvateľov (je trochu vulgárne ich volať indiánske) spravujú hazard tam, kde to zákony zakazujú a majú tak výlučné zisky ako kompenzáciu za utláčanie v minulosti. V praxi sú tak niektoré kmene milionárske skupiny, kde nikto nepracuje a ich členovia majú čo robiť, aby svoje pasívne príjmy utratili – trebárs cestovaním po svete. Indiánske kasína sú známe aj uvoľnenejšími pravidlami (napríklad v oblasti dress kódu), ale aj tým, že majú vlastné zákony a naštvať ochrankára sa tu naozaj nevyplatí. Pre predstavu – najväčšie kasíno Foxwoods má 7000 výherných automatov a dve podlažia v hoteli “na odloženie detí”.

Singapur. Ázijský ostrov je známy čistotou. Na ostrovčeku Sentosa postavili za päť miliárd komplex plný hotelov, vodných parkov, ale je tu aj zábavný park holywoodskej filmovej spoločnosti. Turisti tu majú čo vidieť. A keď sa zatárajú do kasína, tak ich prekvapí päťsto zelených herných stolov. Ešte drahší v Singapure je rezerot Marina Sands Bay (5,5 miliardy dolárov – druhá najdrahšia stavba na svete). Tri pospájané mrakodrapy majú na 57. poschodí 500 metrový bazén, áno, presne ten, kde sa musí odfotiť každý instagramista, pretože bazén ako keby nemal okraj. Ak sa nekúpete a nehráte, majú tu aj vedecké múzeum či klasické divadlo.

Tropické zážitky. Najslávnejší v Karibiku (na Bahamách) je možno rezort Atlantis, obklopený dramatickou prírodou a množstvom lagún, kde plávajú žraloky – a v kasíne je podlaha posiata oknami a ešte dramatickejšími výhľadmi. Tropické ostrovy sú obľúbenou destináciou hráčov aj kvôli menej zviazaným zákonom, či už ide o Ibizu, Južnú Afriku alebo všelijaké francúzsko holandské ostrovčeky roztrúsené po oceánoch. Hráčov poctivo holia už výletné lode, ktoré ich sem dopravujú, väčšinou totiž vo svojich útrobách majú vlastné herne.

Naše zemepisné šírky. Stredná Európa má svoje čaro – a veľa výhod. Na Slovensku je relatívne malý počet legálnych (zákonných) kasín. A áno, aj štát má na trhu svoje želiezka – oficialnekasina.sk. Ak za naše považujete Prahu a Budapešť, tak určite viete, že v Európe patria tieto miesta medzi top destinácie. V Prahe sa pár rokov diskutuje o obmedzení hazardu, v skutočnosti sa to týka len barov a hostincov. Veľké kasína s licenciou idú po starom. A tak sa v Praze žije blaze a dajú sa tu otočiť na hrách veľké peniaze. Stredná Európa má svojráz a kultúru a je tu lacnejšie ako v Západnej Európe.

Foto: Pixabay