Akým chybám sa vyhýbať na pracovných pohovoroch?

Pracovný pohovor je výnimočnou formálnou udalosťou, ktorou si v priebehu pár minút dokážete zmeniť budúcnosť. Buď v dobrom, alebo vo veľmi zlom smere. Všetko záleží od vás, vášho vystupovania a sebareprezentatívnosti. Odborníci sa zhodujú, že aj tu platí zlatý stred a zbytočne sa netreba unáhliť, ale ani zaspať…

Nepripravenosť

A to po každej stránke. Zväčša je výrazom unáhleného kontaktovania na základe možno ani nedočítaného inzerátu v časopise či na webe. Záujemca si inzerát nedočíta so všetkými nárokmi a kritériami výberu a až na pohovore mu to „dochádza“. Vtedy je už neskoro a ak vám na to prídu, bude ich tešiť, ako sa idete prepadnúť od hanby.

Rečniť. Ale ako?

Ak sú vám jasné samotné požiadavky na uchádzača, začnite s dôslednou rečníckou prípravou. Nie večer pred pohovorom, ale aj dva, tri dni vopred. Máte problémy s vyjadrovaním a ťažšie ovládate svoju gestikuláciu? Spíšte si zoznam základných otázok na pohovoroch, pripravte si na ne stručné, ale vecné odpovede a tie si niekoľkokrát prerozprávajte pred zrkadlom alebo menším publikom doma. Pridajte za štipku príjemného úsmevu a kontrolujte svoj očný kontakt.

Musíte vedieť čo najviac o danej firme, zaujímať ich bude váš záujem o pozíciu nie z krátkodobého, ale dlhodobého hľadiska. Jednoznačne sa budete musieť vyjadriť aj o tom, čo očakávate od spoločnosti, kde sa vidíte napríklad o päť rokov a aký ste typ zamestnanca. Samozrejme, najradšej by každý počul o vašej flexibilite, samostatnosti a zdravom znášaní kritiky, no pár riadkami upriamte pozornosť aj na vaše slabé stránky. Tie takto nenazývajte, skôr uvádzajte, na čom konkrétne musíte ešte na sebe popracovať. Úprimnosť ocení každý.

Vy ešte nie ste žiaden vodca

Na otázky neodpovedajte otázkou, nemajte špeciálne požiadavky v danej miestnosti, kde vás usadia a rozhodne nevyklopávajte za dverami, že už sa mal pohovor začať. Ak ste už svoj životopis a referencie zaslali, netreba ich na to upozorňovať. Určite ich nemáte za neschopných pozrieť si pár listov od vás.

Veľmi zlý dojem

Ten môže znásobovať váš celkový vizuál – oblečenie, líčenie, chôdza či nedočkavý partner alebo rodičia na chodbe. Ozveme sa vám.  – A kedy? Touto otázkou ich nedráždite, inak sa vám neozvú vôbec. Radšej si pravidelne kontrolujte maily a vhodne reagujte na každý telefonát. Všetko dopadne len tak, ako má!

Foto: pixabay.com