5 častých chýb pri písaní diplomovky

Študenti sa aj pri písaní diplomovky často dopúšťajú mnohých chýb. Síce už majú nejaké skúsenosti s písaním bakalárskej a rôznych seminárnych prác, no aj napriek tomu im dokáže dať dobrá diplomovka poriadne zabrať. Pozreli sme sa na 5 najčastejších chýb v diplomovkách.

Nedostatočný rozsah

Diplomová práca musí mať dostatočný rozsah. Diplomovky s rozsahom sotva 20 strán majú len veľmi malú šancu na úspešnú obhajobu, To, aká dlhá by mala byť vaša diplomová práca, sa dozviete priamo v smerniciach vašej školy, fakulty, alebo katedry, na ktorej študujete.

Neúplná literatúra

Nesprávne uvádzané zdroje sú často spomínanou a veľmi hrubou chybou v diplomovej práci. Uviesť meno autora a rok vydania publikácie naozaj nestačí. Vždy uvádzajte celé znenie diela podľa aktuálnej ISO normy. Vyhnete sa tak aj rôznym obvineniam z plagiátorstva.

Gramatika, štylistika, formátovanie

Diplomovka, ktorá je plná chýb, odseky sú rôzne zarovnané a používate v nej rôzne fonty písma naozaj nevyzerá dobre. Ak na to nemáte vlohy alebo chuť, dajte si ju gramaticky, štylisticky a formálne upraviť niekomu s dobrou znalosťou jazyka a kancelárskych balíkov.

Nedokončené myšlienky

Ak už sa vo vašej práci začnete venovať nejakej myšlienke, nestačí jej venovať jednu podkapitolu o dĺžke jednej normostrany. Vždy sa držte len hlavnej témy, nezachádzajte zbytočne do iných a ak už nejakú potrebujete spomenúť, rozoberte ju dôkladne.

Metodologické chyby

Pri bakalárskej práci vám nejaké metodologické chyby určite odpustia. Ako budúci magistri či inžinieri s vlastným výskumom v diplomovej práci by ste však mali používať naozaj korektnú metodológiu pri zbere dát, ale aj pri následnej práci a analýzach.