Internetoví nomádi

Hľadáte kariéru snov a neviete sa v ničom nájsť? Sú ľudia, ktorí nie sú stavaní na to, aby vydržali osem hodín každý deň v práci s dvomi voľnými dňami do týždňa, so šéfom, ktorý možno nie vždy je spôsobilý zastávať svoju pozíciu. Na tom nie je nič zlé, veď práve na to sú tu novodobé pozície pre ľudí s neposednou dušou, ktorí sa v žiadnom prípade nechcú zamestnať. Ak patríte do tejto skupiny, mali by ste si čo-to naštudovať o digitálnych či internetových nomádoch.

Kto sú nomádi?

Digitálnymi nomádmi sú označovaní ľudia, ktorých práca je závislá na internetovom pripojení a určitých špecifických schopnostiach. Nomádi teda nie sú závislí na jednom konkrétnom mieste, kde by vykonávali svoju prácu, a preto sa často nomádi zaraďujú aj do skupiny vášnivých cestovateľov. K svojej práci im stačí internet a funkčný počítač. Ostatné je na ich šikovnosti.

Najbežnejšími prácami, ktoré digitálni nomádi vykonávajú, sú copywriting, fotografovanie, písanie kníh, IT, web dizajnéri, online marketing, tvorba online kurzov, ba dokonca výučba cez internet. Ani na jednu z týchto práci nepotrebuje človek chodiť do kancelárie či osobne stretávať svojich klientov, preto môže pracovať z inej krajiny a stále dobre zarábať. Čo je na digitálnom nomádstve výhodou, je flexibilita času. Človek si sám zvolí, kedy bude pracovať a či vôbec bude pracovať. Zákazky buď prijme, alebo odmietne, je len na ňom, aký dlhý pracovný týždeň si nastaví.

Komunity

Vo svete (je tým známe najmä Thajsko) sú dokonca vybudované nomádske komunity, ktoré majú takto pracujúcich ľudí do krajiny prilákať, zabezpečiť im podmienky na prácu a pomôcť tak cestovnému ruchu. Tieto centrá sa často skladajú z miestností s WiFi, pokojnou atmosférou, príjemným prostredím a jednoduchým zariadením. Nomádi si zaplatia malý poplatok za vstup a majú prístup ku všetkému, čo potrebujú. Ostatok času cestujú a objavujú okolie komunity.

Foto: pixabay.com