Vzťah nadriadeného s podriadeným

Vzťahy na pracovisku sú často komplikovanou záležitosťou a môžu spôsobiť nemalé problémy. Už nejeden zamestnanec stratil prácu alebo sa jej aj dobrovoľne vzdal len preto, že vo vzťahu s nadriadeným nebolo všetko v poriadku. A zrejme takmer každý zamestnanec vie, že proti osobe na vyššej pracovnej pozícii sa bojuje mimoriadne ťažko a následky môžu byť naozaj nepríjemné. Ako by sa mal dobrý, spravodlivý a nezaujatý nadriadený správať k svojim zamestnancom a pracovne nižšie postaveným?

Šéf by si mal v prvom rade vyčleniť a oddeliť pracovné vzťahy od tých súkromných, nakoľko ich prelínanie a zasahovanie jedných do druhých nemusí byť vždy najlepším riešením. Prvou a snáď aj najdôležitejšou zásadou dobrého nadriadeného je spravodlivosť. A práve tá sa dodržuje naozaj ťažko, ak musí šéf bojovať s dvomi typmi vzťahov naraz a rozhodovať sa, ku ktorému sa prikloniť. V takej situácii nemusí rozhodnúť v dvoch rôznych situáciách, no s rozdielnymi vzťahmi rovnako. A stret záujmov môže tak ublížiť paradoxne nielen jednej strane, ale aj druhej.
Nadriadený by sa mal snažiť si udržiavať primeraný odstup a rešpekt. Jedným v typických príkladov sú firemné večierky, párty či posedenia. Vôbec nemusí platiť, že šéf so zamestnancami nepôjde, no mal by vedieť odhadnúť správny čas, kedy odísť. Predsa, zamestnanci sa neuvoľnia pred šéfom tak, ako bez neho. Taktiež je úplne nemiestne sa pred svojimi podriadenými opiť a rozbehnúť párty vo veľkom štýle ako so svojimi priateľmi. Rešpekt sa automaticky vytratí.

Je úplne v poriadku zúčastniť sa a udržiavať pohodový a priateľský kolektív, ktorý je súdržný, ale nemýliť si pracovný tím s kamarátmi, pred ktorými môže šéf ukázať svoju pravú tvár. Dôležité je aj vedieť odhadnúť, do akej miery sa môže nadriadený otvoriť so svojim osobným životom pred zamestnancami. V niektorých firmách je prijateľnejšia domáckejšia, pohodovejšia atmosféra, v iných je to tabu a profesionálne vzťahy sú nevyhnutné.

Foto: pixmac.sk, SPX1MSD – pixmac