Vreckové pre deti – svet financií sa priamo dotýka aj tých najmenších!

Finančnej gramotnosti sa učíme takmer po celý život. V každom životnom období riešime iný finančný problém, respektíve rozdeľujeme peniaze na iné typy výdavkov. V detstve a počas štúdia za nás tú najväčšiu finančnú ťarchu nesú rodičia. Bývame v mama hoteloch a pravdepodobne sa v takom mladom veku neutápame v žiadnych dlhoch. Z finančného hľadiska sú to pre nás azda tie najkrajšie roky. To však treba využiť v prospech pre vlastné finančné vzdelávanie. Ako na to?

Svet financií sa nás dotýka v podstate už od narodenia. Hodnotu peňazí si často nedokážeme uvedomovať ani v predškolskom veku. Vieme, že peniaze sú silným nástrojom na získavanie rôznych hmotných statkov, len to rozhodne v piatom či šiestom veku života takto nepomenúvame. Dieťa si uvedomuje, že hračku nezíska vzdorom a dupaním v obchode, ale predovšetkým až odsúhlasením rodičov. Opäť sa za tým skrývajú momentálne finančné možnosti v rodine.

Ako môže rodina pomôcť pre lepší finančný prehľad svojich detí?

Tým nadväzujeme na predchádzajúcu myšlienku. Rodičia sú tými, ktorí v konečnom dôsledku rozhodujú pri nákupoch. Takto sa však dieťa nikdy nenaučí, čoho všetkého sú schopné nástrahy vo finančnom svete.

Kedy je ten správny čas na prvé vreckové?

Je to individuálne, no ideálne by bolo, aby sa zodpovednosti za peniaze začali učiť ešte pred nástupom do školy. Približne vo veku 5 až 7 rokov. Nehovoríme tu o žiadnych vysokých sumách. Ide o zarobené peniaze ich rodičov. To si deti musia plne uvedomovať. Svoje vreckové dostávajú pre potešenie a prvé malé nákupy. Na zmrzlinu, tričko, farbičky a pod.

Nikdy neodmeňovať za splnenie povinností!

To je často tým najväčším kameňom úrazu. Ak si pekne upraceš izbičku, dáme ti peniažky! Domáce práce a školské povinnosti musí dieťa vykonávať bez akýchkoľvek odmien. Jednoducho k životu patria aj neodkladné činnosti. Za tie si taktiež musia sami zodpovedať. Nerobia to pre potechu rodičov, ale pre svoje vlastné životné blaho.

Sporiť či nesporiť? Peniaze alebo detský účet?

Aj na tieto otázky existuje množstvo diskutabilných odpovedí. Jedno nám však musí byť jasné! Ak si svoje vreckové minú v priebehu jedného dňa, ostatné dni budú bez peňazí. Možno by si ešte mladá slečna rada kúpila nové sponky do vlasov, no jednoducho ich nebude mať! Jednoduché a pre život veľmi prospešné. Po prvej, druhej a možno až tretej finančnej kríze sa dieťa naučí sporiť aj samo. My odporúčame učiť deti pomocou reálnych peňazí. Financie na rôznych účtoch sú pre ne niečím abstraktným. A to, čo dieťa nevidí, jednoducho neexistuje!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!