Viete, čo potrebujete na bezpečnú turistiku?

Moderná doba nás pripravuje o veľkolepé zážitky v horách, ale aj na príjemných lesných chodníkoch. Spohodlneli sme, a preto radšej utekáme za zážitkami na pláž, do obchodných alebo zábavných centier. Pár hodín strávených v prírode urobí nielen s naším telom, ale aj psychikou skutočné zázraky. Na turistiku sa však treba perfektne pripraviť. Príroda je nevyspytateľná a neskúseným nepraje.

Ak nie sú hory vašou pravidelnou výletnou zastávkou, na túru sa vydajte so skúsenejšou partiou. V podstate sa vôbec neodporúča ísť do hôr osamote. Aj tým najlepším turistom sa môže prihodiť akákoľvek nehoda. Budete potrebovať pomoc, samému (a zranenému) sa o to ťažšie jej dovoláva.

Pri každej zvolenej trase máte informácie o jej dĺžke a prevýšení. To bližšie definuje náročnosť konkrétnej trasy. Presne to si pred výletom do hôr treba poriadne naštudovať. Často sa stáva, že neskúsení začiatoční turisti sa vydajú práve tou náročnejšou a zdĺhavou cestou. Nepreceňte svoje sily a schopnosti hneď pri prvej túre!

Skúsení turisti vám poradia pribaliť si mapu, kompas, respektíve nastaviť si vhodnú aplikáciu v telefóne na určovanie polohy. Je to naozaj nevyhnutné, ale… Viete s týmito pomôckami pracovať? Ak nie, vaša túra sa môže razom otočiť v pátraciu akciu alebo boj o holý život. Uvedomte si, že v prírode má každý kopec svoje pomenovanie a aj v každej rokline hrozí nebezpečenstvo. Na mapách sú si tieto “bodky“ veľmi podobné. Učte sa preto čítať z máp, až tak sa vydajte do hôr.

Pády zo skál… Radšej ani nepomyslieť!

Príroda je vždy silnejšia ako človek. Naučte sa preto správne chodiť po skalách. Na strmom teréne robte malé, pomalé kroky a používajte oporné palice na túru. Chôdza bude odľahčená a vaše telo chránené pred bolesťami kĺbov, kolien a členkov.

Vždy myslite na vhodnú obuv, nepremokavé oblečenie a batoh s jedlom a vodou. Nebaľte si na túru toho viac, než v skutočnosti budete potrebovať. Jedlo má byť výdatné, energické. Bohaté na komplexné sacharidy a proteíny. Do batohu si pribaľte aj lekárničku, slnečné okuliare a opaľovací krém. Nie, ešte stále nehovoríme o pláži, no ostré slnko je pre hory viac než typické. S chuťou a primeranými plánmi, len tak sa vydajte do hôr!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!