Váhate nad výberom sedačky? Poradíme vám, aký materiál zvoliť

Za investíciou do kvalitnej sedačky väčšinou stojí dlhé rozhodovanie a zvažovanie všetkých pozitív i negatív spojených s jej cenou, údržbou a v neposlednom rade i vzhľadom. Aké sú rozdiely medzi koženou sedačkou a sedačkou s textilným čalúnením?

Cena a estetika

Začnime práve cenou, ktorá je tiež zásadným faktorom pri výbere. Kožené sedačky sú spravidla drahšie ako textilné sedačky. Vždy však záleží na tom, po akom výrobcovi či dodávateľovi siahnete. Pri oboch typoch sedačiek však platí jedno, a síce, že šetriť sa v tomto smere nemusí vždy vyplatiť. Kúpa sedačky je dlhodobou investíciou a preto vsaďte radšej na kvalitu, ktorá vám bude robiť radosť dlhé roky.

Kožené sedačky sú nadčasové a v interiéri pôsobia veľmi elegantne. Ak sa rozhodnete pre kúpu koženej sedačky, môžete z nej spraviť hlavnú hviezdu priestoru a nechať, nech vynikne jej jedinečná estetika.

Čalúnené sedačky na druhej strane dodajú vášmu interiéru teplo a príjemný pocit pohodlia. Ak túžite po extravagantnejších vzoroch a farbách, mali by ste sa prikloniť skôr k textíliám. V takom prípade ale dávajte pozor na to, aby výraznejšia sedačka ladila k zvyšku zariadenia a nepôsobila rušivo. Ak chcete siahnuť po extravagantnejšom kúsku, dôkladne si tento krok premyslite, aby ste o pár mesiacov svoje rozhodnutie neľutovali.

Údržba

Ak už máte jasnejšie v tom, akú sedačku by ste si vedeli predstaviť u vás doma, popremýšľajte nad tým, čo od nej očakávate v otázkach údržby a čistenia. Ako vyčistiť sedačku? Ako sa starať o jej vzhľad a predĺžiť jej životnosť? To všetko sú otázky, na ktoré by ste pred definitívnym rozhodnutím mali poznať odpoveď.

Kožená sedačka lepšie zvládne obliatie tekutinou. Stačí ju len utrieť do sucha. Z textilnej sedačky sa fľaky od tekutín čistia ťažšie. Čistenie koženej sedačky si vyžaduje pravidelné utieranie prachu, ktorý ostáva na jej povrchu. Na dôkladnejšie čistenie je nutné, aby ste používali len prípravky špeciálne určené na čistenie kože. V opačnom prípade by ste mohli koži poškodiť a znehodnotiť. Pri hĺbkovom čistení je dobré použiť okrem spomínaných prostriedkov i kefu s tenkými štetinami.

V neposlednom rade treba pri kožených sedačkách rátať aj s pravidelnou impregnáciou aspoň raz za pol roka špeciálnym prípravkom na kožu. V prípade menších trhlín sa vám zíde aj sada na opravu kože.

Fľaky a nečistoty z textilnej sedačky je možné čistiť viacerými spôsobmi. Fľaky z čalúnenia je potrebné odstrániť čím skôr, inak riskujete, že sa ich už nezbavíte. Na trhu nájdete množstvo prípravkov na čistenie textilných sedačiek. Pokojne však môžete použiť aj prací prostriedok, ktorý zriedite s vodou. Aj pri tomto type sedačiek sa vyhýbajte kefám s hrubými štetinami, ktoré by ich povrch mohli poškodiť. Textilnú sedačku je vhodné tiež vytepovať aspoň raz za pol roka.

V rámci pravidelnej údržby môžete textilnú sedačku aj povysávať ručným alebo klasickým vysávačom. To sa však  neodporúča pri kožených sedačkách.

Aj keď je počiatočná investícia do koženej sedačky vyššia ako pri textilných sedačkách, pri kvalitnej starostlivosti vám môže kožená sedačka robiť radosť omnoho dlhšie ako tá textilná.