Užitočné tipy, ktoré pomôžu vybrať spotrebný úver

V dnešnej dobe má mnoho ľudí nejaký úver. Na vlastné bývanie si  ľudia vybavujú hypotekárny úver. Na spotrebné veci, napríklad na kúpu automobilu, obstaranie si nového nábytku alebo na zaplatenie dovolenky ľudia využívajú spotrebný úver. V tomto článku sa bližšie pozrieme na spotrebný úver a poradíme vám pár tipov, ktoré vám pomôžu vybrať ten správny.

Najprv si však povieme, čo znamená, ak má človek úver. Ten, kto má úver, tak má dlh voči banke. Tento dlh sa splatí za určité (teda  stanovené) časové obdobie a za tento dlh zaplatí dlžník úroky.

Okrem úrokov však dlžník platí aj rôzne poplatky, ako napríklad poplatok za vybavenie, respektíve spracovanie úveru. Napríklad i v prípade, že sa dlžníkovi naskytne príležitosť a rozhodne sa splatiť úver skôr, i v tomto prípade môže banka žiadať o poplatok za predčasné splatenie úveru. Každá banka však má rôzne poplatky, ktoré je dobré vedieť ešte pred podpisom zmluvy na úver.

Čo je spotrebný úver?

Na čo je možné využiť spotrebný úver sme už spomenuli na začiatku. Teraz sa pozrieme na to, aký je to typ úveru.

Spotrebný úver je taký druh úveru, pri ktorom nie je nutné zakladať žiadnu nehnuteľnosť. Okrem toho, mnohé banky nepožadujú, aby ste zdokladovali účel použitia finančných prostriedkov.

Časové obdobie spotrebných úverov sa pohybuje v rozmedzí od minimálne jedného roka, až do osem rokov. V ojedinelých prípadoch môže byť spotrebný úver aj na obdobie 10 rokov.

Čo sa týka úrokovej sadzby, tak napríklad v porovnaní s hypotekárnym úverom má spotrebný úver tieto sadzby oveľa vyššie.

Urobte si prieskum konkurencie

Ak ste sa rozhodli požiadať o spotrebný úver, je pochopiteľné, že ako prvé navštívite svoju banku. Tu však chceme upozorniť, že ponuka vašej banky nemusí byť tá najvýhodnejšia. Každá banka chce prilákať nových klientov a to sa jej podarí iba v prípade, že poskytne lepšie podmienky, ako ich konkurencia. A to je výhoda pre klientov banky.

Urobte si prieskum konkurencie, čo znamená, že budete musieť navštíviť iné banky, kde sa informujete o podmienkach pre schválenie spotrebného úveru. Výhodou je, že podmienky pre spotrebné úvery u jednotlivých bánk si viete pozrieť aj na internete.

K dispozícií sú aj rôzne porovnávače spotrebných úverov alebo úverové kalkulačky, ktoré vám pomôžu s výberom – vyhľadajú tú najlepšiu a najvýhodnejšiu ponuku pre vás.

Uistite sa, či vám je všetko jasné a zrozumiteľné

Spotrebný úver podpíšte len v prípade, že vám je všetko zrozumiteľné a jasné. Ak máte akékoľvek pochybnosti, prípadne chcete poznať odpovede na nezodpovedané otázky, tak sa pýtajte kompetentných alebo hľadajte odpovede.

Ak patríte medzi tých, ktorí sa danej problematike nerozumejú, tak v takom prípade využite možnosť preštudovania si zmluvy. Môžete si ju prejsť so svojimi rodinnými príslušníkmi, s partnerom či partnerkou alebo s nejakým odborníkom na financie.

Ak žiadate o spotrebný úver v banke, v takom prípade je veľmi malá pravdepodobnosť, že by vás oklamali. Ale ak chcete mať istotu, radšej si všetko preverte.

Nezabudnite si spotrebný úver poistiť

Pri hypotekárnom úvere je celkom štandardné, že súčasťou zmluvy je aj samotné poistenie úveru. Dôvodom je, že pri hypotéke si požičiate vyššie sumy a okrem toho sa hypotéka uzatvára na dlhšie časové obdobie (na minimálne 25 – 30 rokov).

Čo sa týka spotrebného úveru, tak ani v tomto prípade netreba zabúdať na poistenie úveru. Človek nikdy nevie, čo sa v budúcnosti stane. Aj keď sa jedná napríklad o spotrebný úver na obdobie piatich rokov, aj v takom prípade odporúčame, aby ste si dali spotrebný úver poistiť.

Jedným z dôvodov je, že poistenie chráni dlžníka pred rôznymi finančnými problémami. Napríklad sa môže stať, že vy ako dlžník budete v budúcnosti na dlhodobej PN-ke, prípadne vás postihne invalidita alebo iná nepríjemná a najmä neočakávaná situácia, pre ktorú nebudete schopný splácať svoj záväzok voči banke. A práve preto by poistenie spotrebného úveru malo byť samozrejmosťou.

Foto: pixabay.com