Trpia vaše oči svetloplachosťou?

Oči sú bránou do našich duší. Prezradia o nás omnoho viac, ako to naše egá plánujú. Možno je v nich ukrytá istá neopísateľná sila, mágia alebo je za tým jasný status biológie. Svoje nepriaznivé psychické rozpoloženie, teda stres, nervozitu alebo vyčerpanosť, dokážeme slovne zastrieť. Silu verbálnej komunikácie si zväčša uvedomujeme, umne korigujeme svoj prejav. Na druhej strane gestá tváre, čiže aj očí, patria skôr k mimovoľným prejavom. To znamená, že ich ani to najtvrdohlavejšie ego neustriehne. Sú presným prepisom ľudských nálad. Preto si našu pozornosť zaslúžia nielen pre svoju “lyrickosť“, ale treba si ich viac všímať aj po stránke zdravotnej.

Prekáža vám denné svetlo? Jeho intenzita a ostrosť? Môže sa za tým skrývať fotofóbia!

Existuje mnoho onemocnení, o ktorých sa dozvedáme minimálne. Možno nie sú až tak rozšírené, alebo nie je o nich čo povedať? Viac-menej sem možno zaradiť aj fotofóbiu, teda svetloplachosť. Ide o netoleranciu, precitlivenosť voči svetelnému vyžarovaniu. Zrak je jedným zo základných ľudských zmyslov, ak sa jeho funkčnosť čo i len trocha naruší, je dosť náročné sa z tohto bludiska vymotať.

Najčastejšie sa fotofóbia prejavuje pri prechode z interiéru do exteriéru, z osvetlenej do tmavej miestnosti alebo pohľadom do intenzívnejšieho svetelného zdroja, napríklad počítačových monitorov, televízie. Pacient v danom stave vníma intenzitu svetla omnoho viac, než je v skutočnosti. U niektorých to môže spôsobiť až panický strach, ktorému predchádza napríklad rozmazané alebo dvojité videnie, slzenie, problémy s koncentráciou, či citlivosť na hluk a vône.

Keď oči plačú, treba vyhľadať lekára!

Fotofóbia je vo väčšine prípadov prejavom ochorení oka, môže signalizovať zápaly spojovky, alebo aj nebezpečný šedý zákal. Práve vtedy dochádza k celkovému zhoršeniu zraku. Pacienti udávajú, že bežným prejavom tohto ochorenia je bolesť či tlak v oku, pocit cudzieho telesa či strata koncentrácie.

Z nervového hľadiska je často spájaná s migrenóznymi stavmi. Je súčasťou tzv. aury, ktorá predznamenáva samotný záchvat. Tu sa okrem citlivosti na svetlo môže pridružiť aj nutkanie na zvracanie, ospalosť alebo pocit mdloby. Či už je príčina v samotnom oku, v nervovej sústave, alebo ju spôsobujú nedoliečené zápaly, treba si uvedomiť, že oči máme len jedny! Buďme voči svojmu zdraviu tolerantnejší, neodsúvajme to opäť na úroveň prázdnych fráz. Preto “vypnime“, znížme jas na všetkých zdrojoch umelého svetla, nasaďme si šilty a aspoň na chvíľu privrime viečka.

Foto: pixabay.com, zdroj: zdravoteka.sk, celostnimedicina.cz