Starostlivosť a uskladňovanie zimných búnd

Zimné obdobie je v plnom prúde a my vstupujeme do nového roka. Želajme si navzájom hlavne pevné zdravie. To ostatné si nás nájde aj samo. Krása je pominuteľná. Ak sa však o seba vzorne staráme, do krásy rastieme aj vo vyššom veku. Peknými z nás nerobí len krásna pleť a udržiavané vlasy. Štýl v obliekaní či spôsob, ako kombinujeme módne doplnky – jednoducho všetko, čo vytvára náš celkový imidž.

V zimnom období sa za naším druhým ja skrýva zateplená bunda a niekoľko módnych čiapok a šálov. Či už uprednostňujeme klasickú vetrovku alebo elegantný kabát, účel týchto odevov je stále rovnaký. Musia nás dokonale zahriať počas mrazivej zimy kdekoľvek vonku. Každá jedna súčasť outfitu musí korešpondovať s našou konfekčnou veľkosťou. Zimné odevy by mali disponovať výbornými izolačnými štruktúrami. Nie je veľmi pohodlné, ak sú príliš ťažké a robustné. Zaťažuje nás to potom pri pohybe a bunda takto nespĺňa jednu zo svojich základných úžitkových vlastností.

V zime si obliekame niekoľko vrstiev aj rôzneho ďalšieho oblečenia. Zimná bunda tento maratón navliekania a zapínania len završuje. Treba preto myslieť nielen na módnosť, ale aj na praktickosť a čo najmenšiu komplikovanosť v doplnkoch a strihu. Skúsme objektívne zhodnotiť náš bežný prístup v starostlivosti a v údržbe zimných búnd.

Chladné obdobie rovnako zaťažuje kvalitu a vzhľad zimných búnd

Zimné bundy musia čeliť silnému vetru, dažďu, ale aj mrazu. Rozhodne nestačí zavesiť ich na vešiak a čakať, že sa náš nezodpovedný prístup na ich vzhľade nepodpíše. Ak je vaša vetrovka premočená, snažte sa ju v dostatočne vetranej miestnosti usušiť. Nenechávajte ju na radiátore. Ak sa rozhodnete pre odstránenie nadbytočnej vody z vetrovky v sušičke, zvoľte program podľa odporúčaní na visačke.

Správnym riešením nie je ani vešať jednu vetrovku cez druhú na tom istom vešiaku. Takto sa nielenže ničí samotná štruktúra textílií, ale nemajú ani dostatočnú vzdušnosť. Páchnu a sú zbytočne nasiaknuté vlhkosťou jedna od druhej. Ak na vašej zimnej bunde nemáte našité pútko, isto ich vešiate o kapucňu. Tá sa ničí, stráca svoj tvar a funkčnosť. Ak je na nej štýlová kožušinka, vedzte, že takúto trendy zimnú bundu ste si rozhodne ani nezaslúžili.

Ak sa zimné bundy rozhodnete uskladniť na dlhší čas, využite predovšetkým špeciálne vrecia na oblečenie. Predtým ich však operte a za pomoci ramienka na šaty nechajte dostatočne preschnúť. Vhodným miestom na uskladnenie sú čisté a tmavé skrine. Najideálnejšie je mať dostatočne veľký šatník. Časom však treba každú jednu bundu skontrolovať. Sú pôžitkom pre mole a plesne. Zima je neúprosná, preto buďme povďační za každý kúsok zateplenej bundy. Starajme sa o ne zodpovedne a s láskou.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!