Rifle: Všetko, čo potrebujete vedieť o jednom z najobľúbenejších módnych kúskov

Keď rifle oslávia o pár mesiacov svoje 150. narodeniny, bude to veľmi špeciálne výročie. Na jednej strane je 150 rokov skutočne ohromujúce číslo, no na tej na druhej, ešte väčšie prekvapenie, ak si v skutočnosti uvedomíme, že práve rifle patria k jedinej spodnej časti odevu – nohaviciam, ktoré sa za taký dlhý čas dokázali celosvetovo presadiť v móde. A čo je najlepšie, stále to platí!

Ak chcete zistiť, ako prebiehal triumfálny postup modrých nohavíc, kto ich vyvinul a prečo boli vôbec vynájdené, musíte sa trochu ponoriť do ich histórie.

Z pracovného odevu ikonický módny doplnok

Vedeli ste, že rifle boli v minulosti niečo ako dnes kvalitné montérky? Presne tak.

Modré rifle majú svoj pôvod v Spojených štátoch, no ich vynálezcom bol nemecký emigrant, vlastne Bavor. Podľa patentového úradu sa nohavice zrodili v roku 1873, keď Levi Strauss a Jacob Davis patentovali vynález nohavíc.

Obchodník Levi Strauss predával veci dennej potreby pre zlatokopov v San Franciscu. Ako veľkoobchodník ponúkal aj plátenné nohavice, ktoré boli nakoniec vyradené z predaja z dôvodu nerentabilnosti a ktoré sú mylne považované za predchodcov džínsov. Bol to však len ďalší produkt z radu Levi Strauss.

krajčír Jacob Davis prišiel s nápadom vystužiť švy nohavíc nitmi. Keďže ale nemal peniaze na prihlásenie sa na patent, obrátil sa na Leviho Straussa. V roku 1872 boli rohy vreciek nohavíc prvýkrát spevnené nitmi, ktoré dnes zdobia už nielen nohavice, ale aj štýlové rifľové bundy.

Takéto špeciálne nohavice boli patentované 20. mája 1873. Neskôr hnedé plátno nahradila indigovo zafarbená modrá džínsovina a džínsy boli vystužené a skrášlené oranžovým prešívaním a nitmi. Pôvodná ľanová väzba bola čoskoro zmenená na stabilnejšiu keprovú, ktorá je štandardom pre väčšinu denimových látok.

Rifle ako symbol proti tradíciám a autorite

Až niekedy okolo roku 1920 sa vďaka indigovému farbivu objavil pojem modré džínsy. Do Európy ich priviezli po druhej svetovej vojne americký vojaci. V roku 1948 boli džínsy prvýkrát v Európe vyrobené odevným závodom L. Hermanna v Künzelsau, ktorý bol založený v roku 1932. V roku 1953 boli v Európe vyrobené prvé dámske džínsy. Volali sa Girls Camping Pants a zips mali na boku. V roku 1958 odevný závod L. Hermann zmenil názov riflí na Mustang.

Táto modrá látka a nohavice z nej boli skutočne významné. Dokonca až tak, že ju v 50. rokoch využili mladí ľudia ako symbol protestu proti tradíciám a autorite. Džínsy (v tom čase často nazývané texaské nohavice) boli považované za „symboly násilnej nezrelosti a svojvoľného porušovania konvencií. Filmové hviezdy ako James Dean a Marlon Brando si naopak vďaka nim zvýšili svoju popularitu.

Mnohými autoritami boli považované za tak nebezpečné, že dokonca viedli k vylúčeniu zo škôl a zákazom klubov. Neskôr, prostredníctvom štátnej výroby v 80. rokoch, sa z nich stali bežné nohavice par excellence, ktorých obľubu v nosení si zachovali pevné dámske rifle až dodnes.

Takže, ak si ich budete pri najbližšej možnej príležitosti na seba obliekať, spomeňte si na minulosť, v ktorej boli ľudia za ich nosenie trestaní a často sa považovali za „podpultový predaj“.

Zdroj obrázka: Alena Ozerova/Shutterstock.com