Privátny bazén

Túžba po vlastnom privátnom bazéne je najmä v prípade rodinného domu s väčšou záhradou silná a ťažko jej odolať. Veď si len predstavte mať celý bazén len pre seba, kedykoľvek si ísť zaplávať, schladiť sa počas horúcich dní a užívať si divoké letné párty alebo len plavkové posedenia s priateľmi s nohami vo vode. Ozajstná letná idylka. Ste pripravený na výstavbu bazéna? Viete, čo všetko to obnáša a máte vedomosti, ako udržiavať bazén v činnosti? Určite nechcete plávať v zelenej vode a mať bazén plný baktérií a plesní. Mali by ste sa naučiť, ako sa oň starať a udržiavať ho.

Budete musieť vedieť, ako funguje vaša pumpa, naučiť sa porozumieť filtračnému systému a rozumieť chemikáliám. Musíte vedieť, ako predísť zaneseniu filtra, musíte ho pravidelne čistiť. Záleží od jeho typu, no zanedbanie bude viesť z špinaveniu bazéna a spomalenej filtrácii vody, čiže sa bude zelenieť a v bazéne sa začnú tvoriť plesne, ktorých sa je ťažké zbaviť. Preto je potrebné sa o pumpu, filter a nečistoty z bazéna starať.

Merať chemikálie nie je v podstate nič zložité, potrebujete špeciálne tekutiny na zistenie levelu pH, chlóru, stabilizátora chlóru, tvrdosti vody a alkality vody. Avšak, náročnejšie už môže byť ich úprava v prípade, že zistené hodnoty nezodpovedajú normám. Najčastejším problémom je udržať pH v rozmedzí 7,2 až 7,8, iné hodnoty môžu spôsobiť pálenie očí, nosa či svrbenie pokožky. Hodnoty pH znižuje kyselina soľná, zvyšuje uhličitan sodný.

Chlór môžete do vody doručiť tromi spôsobmi, a to buď tekutý, práškový alebo tablety chlóru. Tekutý chlór je azda najlepší, nakoľko zabezpečí zahubenie baktérií a voda sa nebude zelenieť. Musíte ho udržať v hodnotách od 1,5 do 10. Vyšší level je vhodný len na „šok“ vody v prípade baktérií. Práškový chlór je agresívnejší a pomáha pri čistení stien bazéna, ak sú zanesené, alebo pri zbavovaní sa začínajúcej plesne. Tablety sú najpomalším zdrojom chlóru. Chlór znížite jednoducho pridaním čistej vody.

Foto: pixmac.sk, dewet – flickr