Pre sladký spánok

Po tom, čo časopisy, televíziu a rôzne rozhlasové diskusie zaplavila vlna zdravého životného štýlu, rýchlych a efektívnych diét, či rozpravy o tom, ako trápime svoje telo, keď denne nevypijeme 3 litre vody, sa stredobodom pozornosti stal zdravý osemhodinový spánok. Len počas noci, keď je naše telo v spánkovom režime, dochádza k regenerácii fyzických a psychických síl, čo je nevyhnutnosťou nato, aby sme počas ďalšieho dňa boli sústredení a pripravení na všetky nástrahy. Najčastejším problémom, ktorý sa dnes skloňuje v súvislosti so spaním, je nedodržiavanie povinnej osemhodinovej “prestávky“, no rovnako nebezpečná pre ľudský organizmus je aj nespavosť.

V prvom rade treba podotknúť, že ak poruchy so spaním sú len ojedinelou záležitosťou, teda nepretrvávajú dlhodobo, príčina môže súvisieť s momentálnou psychickou záťažou, no ak problém neutícha, pacient by mal vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Po tom, ako si večer ľahneme do postelí, by nemalo trvať dlhšie než 20 minút, aby sme zaspali. Niekoľkohodinové prevaľovanie zo strany na stranu a počítanie ovečiek možno má svoje čaro, no pre ľudský organizmus ide len o ďalší stres. Preto treba urýchlene odhaliť príčinu našej nespavosti a eliminovať jej opätovný návrat do našich postelí.

Ak aj vy patríte k tým, čo večer nie a nie zaspať a počas ďalšieho dňa sa cítia ospalí, nesústredení a ich viečka sú každou minútou ťažšie, nenechajte, aby vás nespavosť pripravila o chuť naplno žiť. Medzi najčastejšie príčiny sa uvádzajú rôzne osobné problémy, ktoré zaťažujú myseľ a v noci jej nedovolia “vypnúť“, zdravotné ťažkosti, užívanie liekov, nepravidelný spánkový režim a časté nočné záťahy. Ak pred spaním konzumujete stravu bohatú na sacharidy, kofeín a alkohol je vaším mliekom s medom, nespavosť je pre vás ako stvorená.

Čo by sme mali robiť pred spaním?
Nielen náš momentálny zdravotný a duševný stav môže byť príčinou nespavosti, no za touto nepríjemnou boľačkou sa často ukrývajú aj menej ideálne podmienky pre kvalitný spánok. Miestnosť, v ktorej spíte, respektíve sa snažíte zaspať, má byť vyvetraná, s teplotou od 18 do 21°C, všetky svetelné efekty a hlasné reproduktory v nej nemajú čo hľadať. Pred spaním si doprajte relaxačné cvičenie, prechádzku na čerstvom vzduchu, užívajte vitamíny skupiny B a magnézium, no na podporu spánku existuje mnoho účinných odvarov z byliniek. Čaj z medovky či valeriánky lekárskej síce upokojuje nervový systém, no ak budete nepretržite myslieť na prácu a konzumovať tučné jedlá, spánku sa tak skoro nedovoláte.

Foto: pixmac.sk, SPX1MSD