Pozývame vás do tureckého sedu!

Neodmietnite naše pozvanie, ak vám stále záleží na vlastnom zdraví a celkovej vitalite. Mnoho efektívnych metód nám nezaberie ani zlomok toho, čo s nami dokážu nezdravé vzťahy, sociálne siete a iné typy leňošenia. Lámeme svoje zdravie konzumom, psychickou vyčerpanosťou a minimálnym sledovaním zmien na vlastnom tele. Postavte sa pred zrkadlo a položte si otázku: Viem ja ešte vôbec správne držať a kontrolovať svoje telo?

Otázku sme hodili do pléna a je čas na diskusiu. Zásadám správneho držania tela sme sa učili ešte na základnej. Len či k tomu aj doposiaľ zodpovedne pristupujeme… Tu už je tých pochybností omnoho viac. Vplyvom všetkého negatívneho trpí najviac mozog, srdce a chrbtica. Neberme na ľahkú váhu správne sedenie ani státie. Ak chcete pre svoju chrbticu urobiť maximum pozitívneho, zastrčte bradu a nehrbte sa!

Sedenie nie je pre ľudské telo zdravé. To naozaj nie je, ale aj nevhodným státím môžeme ohroziť svoju chrbticu a celkový pohybový aparát. Či už posediačky alebo v stoji, vždy sa snažte držať bradu dolu. V opačnom prípade zaťažujete krčnú chrbticu. Tento zlozvyk sa dá odstrániť metódou položenia knihy na temeno hlavy.

Čím dlhšie ju na hlave udržíte, tým menej budete vystrkovať bradu. Aj lopatky majte vždy pod kontrolou. Stiahnite ich dozadu, dole a čo najbližšie k sebe. Pre správne držanie tela dnes už existujú oveľa efektívnejšie metódy ako s knihou na hlave. Presvedčíme vás, že aj sedenie môže byť prínosné a zdravé.

Cviky v tureckom sede pre krčné a chrbticové svalstvo

Prvým cvikom sú tzv. úklony a predklony hlavou. Pri úklone sa striedavo chyťte najprv pravou rukou ľavého ucha a hlavu priťahujte k pravému ramenu. Potom cvik opakujte na druhú stranu. Pri predklone majte ruky spolu v dolnej časti temena hlavy. Hlavu priťahujte k hrudníku, pričom ramená smerujú nadol.

Obľúbeným strečingovým cvikom v tureckom sede je aj tzv. prekračovanie skrčenej nohy. Jednu nohu skrčte pod zadok a druhou sa ju snažte prekročiť. Trup pritom vytáčajte do strany. Lakeť vonkajšou stranou pritláčajte do kolennej oblasti.

Pre dokonalé uvoľnenie a posilnenie ramennej oblasti je vhodné tzv. rotačné cvičenie. Ide len o to, aby ste ruky položili na ramená a rotovali nimi v smere odpredu a dozadu. Rotáciu potom zmeňte. Cviky sú naozaj jednoduché a pritom také účinné!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!