Pocit vyhorenia

Pracovať dlhé roky na jednej pozícii má svoje plusy, ale aj mínusy, s ktorými musíte často bojovať. Skvelé na vašej práci, ktorú robíte dlho je to, že viete, čo sa od vás očakáva, nemusíte nikoho prosiť o pomoc, máte svoje povinnosti, tie si plníte a približne viete, ako bude vyzerať váš nasledujúci deň.

Už by vás nemalo čo prekvapiť. Na druhej strane nemáte žiadne nové veci, každý deň sa podobá na ten predchádzajúci. A môže prísť pocit vyhorenia.

Každý deň rovnaký

Pocit vyhorenia nastáva v momente, kedy vám už vaša práca neprináša žiadne uspokojenie, nedáva vám do života nič nové a vy len prežívate. Odpracujete si svoj počet hodín a tam to pre vás končí. Nič nové sa neučíte, stojíte na jednom mieste a máte pocit, že pracujete ako automat, pretože dlhé roky či mesiace robíte tú istú prácu. Tento pocit vám môže spôsobiť podráždenie, nechuť do práce či pocit, že sa nikam v živote neposúvate dopredu. Je načase s tým zabojovať!

Výzvy sú na mieste

V pracovnom živote by ste mali nájsť také uplatnenie, ktoré vás bude posúvať vždy ďalej a budete cítiť, že nielen vy pre svoju prácu niečo robíte, ale že aj práca dáva niečo vám. Je nevyhnutné mať tento obojstranný „vzťah“, pretože sa skôr či neskôr dostanete do bodu, kedy vás prestane baviť váš každodenný život a budete podráždení, nevrlí a bez nálady. Musíte si nájsť prácu, ktorá vám umožní sa pracovne, ale aj osobne rozvíjať a bude vám ponúkať výzvy.

Jednou z možností je mať prácu na voľnej nohe, kde si ciele a povinnosti stanovujete vy. Druhou možnosťou je nájsť si pozíciu, ktorá nie je monotónna a vyžaduje si flexibilitu, ktorú človek s pocitom vyhorenia potrebuje. Okrem práce však majte aj rôzne aktivity okolo, tie vám pomôžu myslieť aj na niečo iné, ako na negatívny pocit z práce.

Foto: pixabay.com