Odrastené deti v domácnosti

Výchova detí, ich príprava do života, pomoc pri ich vlastnom rozlete a podporovanie nie je pre rodičov jednoduché. Nielen psychicky a duševne vás život s dospievajúcimi deťmi vyčerpá. Bojovať budete musieť najmä finančne, a práve z tejto stránky sa určite postavíte pred veľkú morálnu a vychovávaciu dilemu. Ak vo vašej domácnosti ostanú žiť vaše deti aj po ukončení vzdelania, ako sa zmení ich úloha u vás doma? Začleníte dospelé dieťa do finančných povinností alebo ste typ rodiča, ktorý dieťaťu pomôže postaviť sa na vlastné nohy?

Často sa stáva, že deti dokončia školu a príde na rad návrat domov, pretože si buď nevedia nájsť prácu, alebo ešte nemajú dostatok financií na kúpu vlastného bývania a ostávajú teda bývať v rodičovskej domácnosti. Už sú dospelé, nie sú viac študentmi, no stále bývajú s nami. Ako sa zachováte, dohodnete sa s nimi na nájomnom alebo ich necháte šetriť si na svoj príbytok? Ak ste sa dostali do tejto dilemy, zrejme neexistuje len jedno riešenie, ako sa v podobnej situácii zachovať.

Nájomné – áno či nie?

Mali by ste zhodnotiť to, ako vaše dieťa žije. Ak vidíte, že sa finančne trápi, robí čo môže, aby si zarobilo, nemíňa peniaze na drahé oblečenie, posedenia v baroch, nefláka sa do skorých rán na diskotékach, ale buduje samého seba, zrejme by ste nemali od neho v ťažkej situácii pýtať peniaze na nájom a nechať ho zarábať si a dostať sa na vyššiu životnú úroveň. S ňou bude súvisieť aj neskoršie osamostatnenie sa.

Ak si však všímate, že vaše dospelé dieťa využíva bývanie u vás doma ako skvelú výhodu žitia zadarmo, nevie hospodáriť s peniazmi a rozhadzuje na každú stranu bez nejakej snahy o získanie vlastného bývania, asi by ste sa s ním mali porozprávať o príspevku do domácnosti. Veď ak má peniaze na nepotrebné veci, má aj na pomoc rodičom.

Záleží teda viac-menej na konkrétnej situácie, ktorú by ste mali objektívnym okom odhadnúť. Nechcete predsa dostať svoje dieťa do ešte väčších finančných problémov, v akých už momentálne je.

Ilustračné foto: pixabay.com