Netrpte depresiami z nezamestnanosti, sebavedomo s ňou zatočte!

Každý životný neúspech nás zrazí na kolená, aj keď nie všetci si to hneď priznáme. Ak sa tých pádov a faciek pridruží viac, človek sa ocitá na dne, z ktorého sa každý odráža iným tempom. Niekto sa na životné problémy pozerá ako na možnosti, ktoré nás posúvajú na inú koľaj. Snáď lepšiu, no pomenujme to skôr ako inú cestu zaužívaným smerom. Tí druhí si po prvom neúspechu začnú hádzať polená priamo pod nohy a po ich sebadôvere nezostávajú ani mikročastice.

Jedným z tých najvážnejších sociálno-ekonomických problémov je aj nezamestnanosť. Aj za ňou sa ukrýva celý rad dôvodov, prečo sme sa zrazu ocitli v tejto neblahej situácii, no lúskať aktuálne ekonomické problémy nie je našou prioritou. Nám záleží na reálnom človeku, s reálnym pocitom menejcennosti a problémom, pre ktorý sa svet nezrúti. Svet možno nie, ale dlhodobá finančná kríza v rodine či pretrvávajúce ťažkosti nájsť si nové zamestnanie dokážu vyústiť vo fatálny nezáujem o spoločnosť či základné ľudské hodnoty. Ten typ nezamestnaného človeka potrebuje asi najviac nakopnúť. Jeho sociálny, ale rovnako aj zdravotný stav dosiahne úroveň, keď sa už ťažko pripodobní sebavedomej ľudskej bytosti.

Neuzatvárajte sa do seba, stanovte si svoj harmonogram!

Presne to je najčastejšou obranou nezamestnaného. Uzatvoriť sa na istý čas do seba, premýšľať o veciach, ktoré sú nenávratné, a tak preniesť pozornosť a predovšetkým vinu na druhých. Lenže treba si uvedomiť, že vaša rodinná a finančná situácia sa netýka “tých druhých“, ale ohrozuje váš životný status. Pozornosť teda upriamte len na seba, nenamýšľajte si depresie, neupadajte do rôznych neurotických ťažkostí, pretože si týmto spôsobíte niekoľko desiatok ďalších zdravotných aj duševných problémov.

Na začiatok je najlepšie zachovať si harmonogram, na aký ste boli zvyknutí počas svojho pracovného dňa. Presne od pojmu režim by sa mali odvíjať všetky vaše nasledujúce aktivity. Ak ste sa už poriadne vyplakali do tých lacnejších vreckoviek, veď v nezamestnanosti si ani vyberať nemôžete, otvorte svoj diár a správajte sa zodpovedne. Máte predsa zodpovednosť nielen za seba, ale aj za primeranú životnú úroveň svojich detí.

Svoj deň si rozdeľte na jednotlivé pásma. V tom prvom sa budete pohybovať všade tam, kde hľadajú pracovnú silu. Nieže sa však pod vplyvom negatívnych udalostí začnete vnímať “pod cenu“. Máte dosiahnutý istý stupeň vzdelania, v predošlom zamestnaní ste nadobudli určité skúsenosti a ak by to napriek všetkému nestačilo, ďalšie svoje denné pásmo môžete venovať rozličným kurzom a rekvalifikačným pobytom. Za to, že ste sa ocitli v nezamestnanosti, ešte nemusíte platiť daň za čas venovaný svojim záľubám či športu. Samozrejme, nie v takom rozsahu, na aký ste boli zvyknutí v období, keď sa vám finančne darilo, no aj nezamestnaný človek je len človekom a nie nejakou štvanou zverou. Aj tomuto problému sa dá prísť na koreň, len sa zbytočne neľutujte, pretože nikto sa na žiadnom pracovnom pohovore nechce dívať do tváre trúchlivej trosky. Nezamestnanosť je premenlivá ako počasie, dnes sa “usmiala“ na vás, no o pár dní ju hádam začnete nudiť.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!