Minimalizmus v detských kútikoch

Vaše dieťa rastie, ale priestor v byte je stále rovnaký. Táto situácia trápi mnoho mladých rodín, ktoré sa snažia efektívne využiť každú plochu v byte. Dokým sú deti malé, potrebujú sa predovšetkým hrať. Hračiek majú mnoho a sú rozhádzané takmer všade. Vytrieďte im nepodstatné, poškodené hračky a tie, z ktorých už vyrástli. Venujte ich na charitatívne účely, alebo potešte deti vo vašom blízkom okolí. V byte budete tak mať o niečo viac priestoru, ktorý sa dá deťom opäť funkčne sprístupniť.

Ak je pre vás naozaj každá plocha v byte potrebná a pre deti ešte nemáte zariadenú vlastnú izbu, vymedzte jednoznačné hranice. Deťom sprístupnite istú časť v obývačke alebo v spálni, pričom im nedovoľte nosiť hračky za ich detský kútik. Poskytnite im dostatok súkromia, bezpečia a plochy na hranie. Nezabúdajte, že neporiadok vznikne v malých priestoroch okamžite. Stačí k tomu zopár kociek, farbičiek a niekoľko zatúlaných autíčok. Majte poriadok v byte pod kontrolou! Neberte preto deťom hračky, len im ukážte, kde je ich súkromie.

Detský kútik musí spĺňať viaceré požiadavky na bezpečné hranie, ale aj istý pocit súkromia. Ten si vyžadujú nielen staršie, ale už aj malé deti. Detský kútik vydeľte napríklad v obývačke v priestore za alebo po boku sedacej súpravy. Závisí to predovšetkým od veľkosti funkčnej plochy a požiadaviek na konkrétny detský kútik.

Vytvorte pestrý a pohodlný detský kútik aj na malej ploche

Pre tých najmenších stačí pestrý, hravý koberček. Pre chlapcov poslúži napríklad koberček s ilustráciou autodráhy a pre dievčatá s množstvom obľúbených bábik a filmových postavičiek. Dnes sú v ponuke aj multifunkčné koberčeky so zvukovými efektmi rôznych zvieratiek alebo pre rozlišovanie tvarov, farieb a rôznych využitých textílií. Dieťa sa tak na malej ploche hrá, učí a objavuje. Je v bezpečí a vo svojom detskom svete. Tento priestor môžete doplniť o detské rozkladacie kresielko a pár úložných boxov na hračky.

Dnes sa už využívajú aj tzv. domčeky v domčeku. Ide napríklad o drevené alebo plastové konštrukcie v tvare domčeka v rôznych veľkostiach a možnom vybavení. Tie najväčšie ponúkajú vlastný priestor na spanie na pohodlnej vyvýšenej posteli. Priestor pod ňou sa funkčne využíva na hranie. Z tých menších sa vám ponúka konštrukcia dreveného domčeka s detským posedením a úložným priestorom. Opäť platí, že čo sa nezmestí po šírke izby, umiestnite do výšky. Detské závesné tabule umiestnite v primeranej výške tak, aby dieťa na ne dočiahlo a mohlo sa pokojne hrať. Detský svet potrebuje hry, farby a pozorných rodičov. Darujte im pekný a príjemný detský kútik!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!