Ktorý stavebný materiál najlepšie podporí prirodzenú vlhkosť vzduchu?

Všetci túžime po vlastnom trendy bývaní za celkom primeranú cenu. Postupne však zisťujeme, že ceny nehnuteľností sa nezávratne šplhajú smerom nahor. Strechu nad hlavou potrebujeme všetci rovnako. Bohatí, chudobní, inžinieri, seniori. Ak v najbližšej dobe uvažujete o stavbe rodinného domu, prinášame vám perfektné nápady na úsporu a zdravé bývanie.

Dôležitou otázkou je vybrať si najvhodnejší stavebný materiál. Niekoľko storočí sa najviac využívala hlina a ešte pred ňou aj nepálená tehla. Hlina ako prírodný stavebný materiál má s nepálenou tehlou podobné úžitkové vlastnosti. U nás sa hlina skôr využíva na zhotovenie podláh alebo typických hlinených omietok.

Mladé rodiny si často neuvedomujú, aký veľký vplyv má základný stavebný materiál na celkovú mikroklímu. Neskôr sa to prejaví na našom dýchaní, odolnosti voči alergiám a infekciám. Hlina vo vnútorných priestoroch dokonale reguluje vlhkosť vzduchu. Pri poklese sa začne uvoľňovať vlhkosť nasiaknutá v hline. Dokáže perfektne pohltiť škodlivé látky vo vzduchu. Vaše bývanie ochráni pred rádiovými a elektromagnetickými vlnami. Podporuje priaznivé a príjemné vnútorné ovzdušie.

Žiadne domčeky z karát, ale plnohodnotné bývanie

V súčasnosti je veľký záujem aj o ďalší “zdravý“ stavebný materiál. Vhodnou alternatívou na prirodzené zvlhčovanie vzduchu sa stávajú múry z nepálených tehál. Nepálená tehla je prírodným akumulačným murivom. Záujem o ňu majú predovšetkým ľudia trpiaci alergiami a astmou.

Spozornieť treba nielen počas vykurovacej sezóny, keď je vzduch vnútri príbytku oveľa suchší. Na svoje zdravie a ideálnu vlhkosť v miestnostiach máme myslieť pred každou zmenou či modernizáciou domu.

Vy začnite pekne od základov! S nepálenou tehlou sa pomerne často stretávame v tehlových domoch, typických drevostavbách, ale aj pri výstavbe priečok. Je vhodným stavebným materiálom na vysokú tepelnú akumuláciu.

Neprechádza výpalom, a tak je šetrnejšia aj voči životnému prostrediu. Má vynikajúce akustické vlastnosti. Jednou z jej slabších stránok je menšia únosnosť. Odborníci však hovoria o zanedbateľných hodnotách, teda niet dôvodu, aby sa nám stavby rúcali. Vaše bývanie bude tak komfortné a zdravé.

Na záver tu máme pre vás skvelý tip! Počuli ste už o softvéri na technické kreslenie autocad? Odporúčame všetkým architektom a projektantom!

Foto: pixabay.com