Kolegovia – čo im nikdy nepovedať?

Štandardný pracovný čas trvá 8 hodín od pondelka do piatka. To je viac než dosť, aby sme si svojich kolegov obľúbili, alebo sa im radšej vyhýbali. Tá druhá možnosť sa v praxi realizuje naozaj veľmi ťažko. Na kolegov si jednoducho musíme zvyknúť a rešpektovať ich.

Sú to naši spolupracovníci, ktorí to za nás neraz potiahnu a možno sú niektorí z nich aj našimi skrytými idolmi. Väčšinou sa nám nechce prejavovať obdiv a dať im najavo, že sa od nich chceme niečo naučiť.

Napätejšie vzťahy sú často medzi veľmi úzkym pracovným kolektívom, do ktorého odrazu vpustia „mladú krv“. Mladí sú húževnatí, ambiciózni a do svojho prvého zamestnania prichádzajú s veľkými plánmi. Starší kolektív má však tendenciu ukázať im svoju moc, postavenie a hlavne ich neustále viesť.

Starší ich chcú učiť, no mladí sa cítia už dosť školení

V dôsledku toho vznikajú zbytočné konflikty a súperenie. To na žiadnom pracovisku nepridáva na slušnom mene a celkovom postavení na trhu. Zlé vzťahy, klebety a neúspechy v rámci celej firmy sa šíria jedna radosť. Preto ak vám skutočne záleží na dobrom mene firmy, naučte sa s kolegami zotrvávať v mieri a vzájomnom rešpekte.

Radšej s nimi komunikujte ostražito a na pracovisko nikdy neťahajte ani jednu z nasledujúcich tém. Riešte len nutné pracovné témy a o svojom súkromí, úspechoch a hlavne omyloch sa príliš nezhovárajte. Tí, ktorí vás nemajú radi, rýchlo každú klebetu použijú proti vám aj niekoľkokrát. Do napätých pracovných vzťahov nepatria témy víkendových záťahov, o vašich intímnych chvíľkach s partnerom či milencom. Neklebeťte s nimi o žiadnom ďalšom kolegovi a radšej sa nikdy nesťažujte na nadriadeného a vašej túžbe po postupe alebo zmene v práci. Pśśśt, pred zlým kolegom!

Foto: pixabay.com