Kedy a aké celoročné cestovné poistenie si vybrať?

Slováci podceňujú rôzne typy poistení a veľakrát si ich zakladajú až po nepríjemnej skúsenosti. Cestovné poistenie medzi ne patrí tiež. Ak sa chystáte na dlhší pobyt v zahraničí alebo na opakované cestovanie, určite by ste si ho mali vybaviť.

Celoročné cestovné poistenie je najvhodnejšie pre tých, ktorí sa v zahraničí budú zdržiavať dlhodobo, prípadne budú počas roka pravidelne cestovať do krajiny kvôli práci, na služobné cesty. V niektorých prípadoch využívajú celoročné cestovné poistenie aj cestovatelia, ktorí sa rozhodnú voľnočasovo navštevovať vybranú krajinu počas roka viackrát, no pre tento typ cestovania nájdete aj samostatné poistenie.

Ako hľadať celoročné cestovné poistenie

Vaše prvé kroky môžu viesť rovno na porovnávač poistení. V ňom zistíte, čo všetko poistenie môže kryť. Vyklikajte si údaje o svojej ceste:

  • Miesto, kam cestujete. Logicky, čím viac destinácií, tým sa poistenie navýši, nie však o takú horibilnú sumu, ako by ste si mysleli. Ak plánujete vycestovať kvôli práci či štúdiu, nemusíte dlho rozmýšľať a stačí zakliknúť len vašu destináciu.
  • Typ poistenia je v tomto prípade celoročné – dlhodobý pobyt.
  • Termín cesty určite podľa toho, kedy prekročíte hranicu zo Slovenska a na Slovensko.
  • Účelom cesty môže byť dovolenka, manuálna aj nemanuálna práca alebo štúdium.
  • Pripoistenie športov je vhodné pre aktívnych ľudí a využijú ho aj profesionálni športovci.
  • Poistiť môžete nielen seba, ale aj iných príslušníkov rodiny.
  • Na záver nezabudnite uviesť dátum.

V čom sa pripoistiť

Ešte pred výberom konkrétnej poisťovne, ktorú vám porovnávač poistení zobrazí, si môžete zvoliť základné aj rozšírené typy pripoistenia.

Úplným základom a súčasťou každého celoročného cestovného poistenia by malo byť poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré vás kryje v prípade ublíženia na zdraví aj pri zničení majetku cudzej osobe. Úrazové poistenie v prípade smrti alebo zranenia s trvalými následkami je tiež jedno z najvyužívanejších pripoistení. Treticu uzatvára základné poistenie batožiny pred zničením, stratením alebo odcudzením. Do tohto poistenia sa však neráta drahšia elektronika.

Príklady doplnkových pripoistení:

  • Nadštandardné pripoistenie batožiny (aj elektronika)
  • Pripoistenie meškania letu
  • Pripoistenie opustenej domácnosti

Ako si vybrať správne poistenie

Podľa zadaných parametrov vám porovnávač cien zobrazí niekoľko možností od najvýhodnejších poisťovní. Vždy sledujte výšku krytia, ktorú vám poisťovňa garantuje. Čím vyššie krytie, tým viac sa poistka oplatí – samozrejme, aj v závislosti od ročného poplatku za poistenie.

Nezabudnite si rozkliknúť informácie o poistení a prezrieť si konkrétne sumy poistenia, aby ste vedeli, že ste krytí výhodnou sumou v tých kategóriách, na ktorých vám záleží najviac.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!