Cvičenie a dojčenie: Dá sa to zosúladiť?

Mladé mamičky po pôrode často bojujú s nadbytočnými kilami. Obdobie tehotenstva a pôrodu je totiž náročným aj na udržiavanie zdravia a krásy ženského tela. Ak ste ani pred otehotnením nepreferovali zdravý životný štýl, počas popôrodného zotavovania sa vaša situácia bude len komplikovať. Čas nazvyš budete mať popri každodennej starostlivosti o dieťa len obmedzene. Aj to ho budete využívať na poriadenie domácnosti či chvíľku pre seba.

Aby ste mohli svoje bábätko plnohodnotne dojčiť, treba uprednostňovať zdravú a vyváženú stravu, nepodceňovať pitný režim a nepodliehať stresu. To všetko bude spolu s vami na emočnej úrovni prežívať aj dieťatko. Za nepriaznivých okolnosti sa tak obidvaja ocitnete v kŕči nepokoja a plaču. Tomu sa preto naučte predchádzať už po prvých dňoch od príchodu dieťatka na svet.

Cvičte v rytme už pred otehotnením. Tak vaše telo neskôr oveľa jednoduchšie zvládne svalovú záťaž či problémy s dýchaním, stabilitou a motorikou. Ak počas tehotenstva značne priberiete, aj pri malom pohybe budete musieť vynaložiť oveľa viac energie. V tehotenstve trpí aj chrbtica a hrudník.

Prsia sa zväčšujú, pričom je potrebné chrániť ich vhodnou podprsenkou a masážou. Ženu v tomto období jednoducho bolí celé telo. Regenerácia po pôrode nemusí byť vôbec náročná ani zdĺhavá. Treba sa však informovať, čo je pre vás vhodné a čomu by ste sa mali vyhýbať. Jednoznačne sa to vzťahuje aj na cvičenie. O to viac, ak patríte medzi dojčiace matky.

Môžu cvičiť aj dojčiace ženy?

Názory mnohých odborníkov sa pri tejto téme rozchádzajú. Vo všeobecnosti však platí, že dojčiaca žena cvičiť môže, ale len v obmedzenom režime. Možno budete sklamaná, ale nad svoje vytrvalostné možnosti sa v období dojčenia rozhodne nedostanete. Počas cvičenia sa z tela odplavuje množstvo látok, ako napríklad aj kyselina mliečna. V dôsledku toho sa môže zmeniť chuť mlieka.

Dieťa možno bude skôr odmietať ako prijímať prsník matky-športovkyne. To však neznamená, že so športom a zdravým životným štýlom máte prestať. Nezaťažujte predovšetkým hrudné svalstvo, cvičte výlučne len v miernej intenzite. V období dojčenia skôr bicyklujte, plávajte a uprednostňujte prechádzky.

Dojčiaca žena je tou najkrajšou a najobetavejšou zároveň. Neohrozujme seba ani zdravie svojich detí len preto, že sme sa nedokázali vzoprieť zlým životným návykom pred otehotnením a pôrodom. Aj chuť na čokoládu sa dá nahradiť výživnejšou pochutinou. Chce to len vôľu a odhodlanie urobiť niečo pre seba, respektíve seba a svoje vytúžené dieťatko.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!