Chyby nováčikov v práci

Nová práca nie je vždy od prvého dňa práve miesto, ktoré vám učaruje a kde vás všetko osloví od začiatku. Zmena pracovnej pozície a zamestnávateľa môže byť stresujúce a to najmä v prípade, že nie ste práve osobou, ktorá by striedala prácu za prácou. Každý chce spraviť na nového nadriadeného a celý nový tím spolupracovníkov ten najlepší dojem, no niekedy aj na úkor vlastnej hrdosti. Aké sú najčastejšie chyby nováčikov v práci, do ktorej práve nastúpili?

  1. Nevedia povedať „nie“

Novú pracovnú príležitosť, o ktorej ste možno dlho snívali, ste dostali z určitého dôvodu a zaslúžili ste si ju. Pre niektorých ľudí je to však zrejme náročné pochopiť a myslia si, že sa musia svojmu nadriadenému určitým spôsobom zavďačiť za to, že si ich vybral. A tak na úplne všetko prikývnu a robia často omnoho viac práce, ako ostatní kolegovia. Boja sa na niečo povedať rázne „nie“, pretože majú obavy o svoje miesto. Poznajte svoje pracovné povinnosti a nenechávajte sa využívať na nič iné.

  1. Necenia si svoj čas

Nováčik má pocit, že v práci musí tráviť neuveriteľne dlhý čas a pracovať nadčasy bez vymáhania ich zaplatenia, aby ukázali svojmu nadriadenému, že im na práci záleží a nevadí im dokončiť ju aj po ukončení pracovnej doby. Takýmto spôsobom sa však nechávate zneužívať a robíte sami sebe zle, pretože dávate šéfovi najavo, že vás môže poprosiť určité veci dokončiť a pritom vie, že vy si za to nevypýtate nič navyše a práca bude urobená. Poznajte svoju cenu a vážte si svoj čas. Netrávte ho v práci bez ohodnotenia.

  1. Nepovedia svoj názor

Nech sa deje, čo sa deje, nováčik nevyjadrí svoj názor a radšej bude prikyvovať na niečo, s čím vôbec nesúhlasí, a to len preto, aby sa zapáčil nadriadeným. Avšak, vaše názory, nápady a idey môžu byť práve tým, čím v novom kolektíve ohúrite. Nesnažte sa zapáčiť spolupracovníkom tým, že budete súhlasiť so všetkým, čo povedia. Vy máte vlastnú hlavu a vlastný názor a pokiaľ ho nepoviete nahlas, nikto vás počúvať nebude. Inovácie v tíme sú tým, čo sa od nových ľudí očakáva.

Foto zdroj: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!