Bezpečnosť pri cestovaní

O udalostiach v anglickom Manchestri počul zrejme každý. Vybuchnutie bomby na koncerte Ariany Grande plnom mladých ľudí otriasol svetom. Na mieste, kde sa ľudia idú baviť, by nikto nečakal teroristický útok. A predsa. Ostraha sa znova zvyšuje, no dostali sme sa do časov, kedy každých pár mesiacov počujeme o ďalšom a ďalšom útoku. Je jasné, že cestovanie sa tak stáva záležitosťou, nad ktorou treba dobre popremýšľať. Obmedzíte po uplynulých udalostiach cestovanie do zahraničia vy?

Nenechajte sa odradiť

Faktom ostáva to, že teroristické útoky sú neočakávané a nie je jasné, kde a kedy sa stanú. Preto by bolo zrejme úplne zbytočné, aby ste prestali cestovať a ostali len doma. Ak sa vám má niečo stať, tak sa vám stane, a to bez ohľadu na to, či ste na Slovensku, alebo v zahraničí. Na druhej strane by ste mali byť o čosi viac obozretní a rozmýšľať nad cieľovou destináciou. Preplnené veľkomestá môžu byť potenciálnym cieľom, ako aj podujatia, kde sa združuje veľké množstvo ľudí. Avšak, obmedzovať sa a nikam nechodiť len zo strachu, že niečo sa môže stať, môžete neskôr oľutovať.

Po opakujúcich sa teroristických atakoch sa môžete stretnúť so zvýšenou kontrolou na letiskách, a to najmä na lety mimo schengenský priestor. Napríklad v Istanbule sa stretnete s niekoľkonásobnou kontrolou dokladov a finálnou precíznou kontrolou príručnej batožiny. To, že pri letoch do Ameriky nemôžete z niektorých krajín (medzi nimi aj Turecko) brať na palubu elektroniku väčšiu ako smartphone ste už určite tiež postrehli. Ide o bezpečnostné opatrenie, o ktorom sa hovorí, že môže prísť do platnosti na všetky krajiny.

Cestovanie by malo byť pre vás zábavou, no predsa len nepotrebujete riskovať svoj život. Ak sa môžete vyhnúť krajinám, v ktorých vládnu nepokoje, urobte tak. Užite si vaše výlety, nezabudnite sa pravidelne ozývať najbližším a cestujte bezpečne!

Foto: pixabay.com