Aktivity pre deti – správny vývin

Rodičovstvo je náročná práca na plný úväzok, kedy nesiete zodpovednosť za ďalšiu ľudskú bytosť. Pokiaľ si nie ste ako partneri istí svojimi schopnosťami, potom skúste porozmýšľať nad odložením materstva na neskôr. Pri vychovávaní dieťaťa je veľmi dôležité to, aké aktivity s ním budete robiť, čím ho budete rozvíjať a koľko času budete venovať jeho vzdelávaniu.

Máte predstavu, ako tieto aktivity vybrať?

Začnite sa venovať rozvoju dieťaťa už od jeho narodenia. Pohybové ústrojenstvo by ste mali trénovať od malička jednoduchými aktivitami ako je plávanie, tanečná či bicykel. Už aj s bábätkami môžete chodiť na špeciálne hodiny plávania, kde ich učíte potápať a pomáhate im cítiť sa pohodlne vo vode. Na týchto skupinových cvičeniach je skvelé to, že sa stretnete aj s ostatnými mamičkami, ktoré zdieľajú rovnaké problémy a radosti, ako vy.

Ako dieťa rastie, rozvíjajte ho po viacerých stránkach, nech vidíte, čo ho baví a v čom najviac vyniká. Nezabúdajte na kontakt s cudzím jazykom, kedy si dieťa ani len neuvedomuje, že sa učí. Skúšajte najprv pesničky v cudzom jazyku, niekedy prepnite reč aj vy a nenápadne ho vzdelávajte. Rozvíjajte jemnú motoriku, ale vyhýbajte sa hraniu na tablete či telefóne. Kreslenie je skvelou aktivitou, kedy pracuje detská kreativita a dávate im voľnú ruku. Nechajte sa prekvapiť, čo vymyslia. V lete zoberte kriedy a kreslite vonku na chodník.

Buďte príkladom

Dieťa sa musí učiť aj zo svojich chýb a pádov. Zaobstarajte mu kolobežku, bicykel s pomocnými kolieskami alebo odrážadlo. Učte ho radšej sa hýbať, ako mať hobby v pozeraní televízora. To ho neposunie nikam. Cez víkendy, keď má aj váš partner voľnejšie, si robte časté výlety do prírody, za kultúrou či robte spoločné aktivity, napríklad navštívte interiérové ihrisko, kde si môže nájsť nových kamarátov. Zábavné parky sú dnes už v každom meste. Domáce pečenie, hranie bedmintonu či turistika v Tatrách dá dieťaťu ideálny príklad kvalitne strávených dní. Vediete ho tak správnym dospelým smerom.

Foto: pixabay.com