Ako zladiť farby v obývačke?

Farby v miestnosti vplývajú na našu náladu, pocity a v konečnom dôsledku aj na správanie. Netýka sa to len farieb na stenách, ale aj na nábytku, sedacích zostavách, doplnkoch a na bytovom textile. Pri výbere postupujte tak, aby farby zodpovedali účelu, štýlu a dizajnérskym odporúčaniam. Hneď vysvetlíme!

Účel

Obývacie izby sú spoločenskou, ale zároveň aj rodinnou oddychovou zónou. Ide o to, aby ste sa v nej dobre cítili nielen vy, ale aj vaše návštevy. V takomto prípade treba v obývačke využiť čo najviac prirodzeného svetla a vytvoriť z nej harmonickú, útulnú miestnosť.

Hra svetiel a farieb

Ak máte obývačku orientovanú na južnú stranu, umožnite, aby sa v nej svetlo čo najviac odrážalo. Predpokladáte, že ideálnou voľnou budú svetlé, jemné tóny farieb? Omyl! Tie by obývačku ešte viac zosvetlili, priťahovali našu pozornosť a sústredenie. Jednoducho by nás obmedzovali pri oddychu! Odporúčame vyberať z tmavších, teplejších odtieňov, akými sú zemité, zlaté, či v odtieňoch lososovej alebo jantárovej.

Ak je vaša obývačka tmavšia, teda “chudobnejšia“ na prirodzené svetlo, taktiež to nepreháňajte s tými najjemnejšími odtieňmi. Ideálne je ich umiestniť na dominantnú, výraznú plochu, akou môže byť jedna zo stien alebo sedačka. K svetlejším sedačkám vkusne zapasuje tmavší, masívnejší nábytok buď v pánskom, alebo anglickom štýle.

Dominantný štýl

Farby v obývačke neraz podliehajú aj kritériám jednotlivých štýlov. Ak ste sa nechali zlákať na populárny škandinávsky štýl, v obývačke bude dominovať spojenie bielej, šedej a béžovej.

Nábytok a sedačky sú v jemných, minimalistických tónoch. Pôsobia ucelene, priestor zbytočne nepreplňujú.

Oproti tomu vysoko elegantný pánsky štýl kladie dôraz na lesk čiernej, zlatej, striebornej, tmavej hnedej či fialovej. A čo ten váš, individuálny štýl?

Čo na to teória farieb?!

Tá má v tom úplne jasno – vychádza totiž z Heringovho farebného kruhu, vďaka ktorému viete farby v miestnosti funkčne využiť. Pre obývací priestor sa neodporúča kombinácia viac ako 3 rôznych farieb alebo odtieňov tej istej farby. Vždy vyberáme jednu hlavú (dominantnú), vedľajšiu (nie v kontraste s hlavnou) a doplnkovú (kontrastnú). Pritom zachovávame pomer 60 : 30 : 10. Farebnú triádu nájdete tak, že od tej, ktorú ste si zvolili, odrátate v kruhu štvrtú v poradí a od nej ďalšiu (štvrtú).

Tak zistíte, že napríklad k fialovej sa hodí zelená s červenou. Kontrastné farby sú v kruhu vždy oproti sebe. Najmenším zlom je vždy staviť na neutrálne farby (biela, béžová, svetlá/prírodná hnedá, čierna). Pre obývací priestor neodporúčame voliť ako dominantnú červenú ani oranžovú. Pôsobia agresívne, rušivo.

Foto: pixabay.com