Ako si vybrať práčku a na čo si treba dať pozor?

Pred špinavou bielizňou neutečie nikto z nás. Dobrá a spoľahlivá práčka nám s ním však dokáže značne pomôcť. Prinášame vám návod, ako si vybrať práčku, ktorá vám dobre poslúži počas nasledujúcich rokov.

Na trhu nájdete veľké množstvo práčok, z ktorých je ťažké vybrať si tú najlepšiu. Ich cenové rozpätie je veľmi široké, nájdete práčky do 300 eur, no aj za viac ako 2 000 eur. Všetko závisí od toho, koľko ste do novej práčky ochotný investovať a čo vlastne do vašej domácnosti potrebujete.

Na začiatku si zodpovedajte na tieto otázky:

  • Ako často a koľko oblečenia budete prať?
  • Chcete práčku, ktorá vám bude pomáhať šetriť energiu a životné prostredie?
  • Máte na práčku obmedzený priestor alebo si môžete dovoliť aj väčšiu?
  • Aké funkcie práčky budete využívať?
  • Chcete práčku so sušičkou?

Ako vybrať práčku?

Ako je uvedené na webe Domavi.sk, tak najdôležitejšie je rozhodnúť sa, či chcete práčku s horným alebo predným plnením. Rozdiel je najmä v rozmeroch práčky a v tom, koľko kg prádla sa do nej zmestí. Pokiaľ chcete dať práčku do maličkej kúpelne, určite zvoľte horné plnenie. Tieto práčky sú užšie približne o 20 cm oproti práčkam s predným plnením.

Malý tip: Pokiaľ ste zástancom práčok s predným plnením, no máte k dispozícii málo priestoru, na trhu nájdete aj menšie verzie týchto práčok. Ich kapacita je ale o niečo menšia, približne do 6 kg.

Na trhu nájdete najčastejšie práčky s kapacitou od 4 do 12 kg. Pokiaľ žijete v domácnosti sám, vystačíte si s najmenšou kapacitou. 4-členné rodiny si najčastejšie kupujú práčky s kapacitou 8 kg.

Dôležitým parametrom sú otáčky práčky. Tie ukazujú rýchlosť odstreďovania vody – čím vyššie otáčky, tým suchšiu bielizeň z práčky vytiahnete. Najvýkonnejšie práčky majú otáčky do 1600 ot. za minútu, pri bežnom praní vám úplne stačia otáčky okolo 1000 – 1200 za min. Určite si ale kúpte práčku, kde sa dajú otáčky regulovať. Jemné prádlo totiž potrebuje nižšie otáčky. A pokiaľ máte sušičku, vhodné sú vyššie otáčky. Prádlo budete totiž sušiť kratšie, čím ušetríte energiu aj čas.

Na čo ďalšie sa pri výbere práčky zamerať?

Úspora energie – prvotná investícia za úspornejšie práčky je síce o niečo vyššia, určite sa ale oplatí.

Pracie programy – niektoré práčky ponúkajú až do 20 rôznych programov. Premyslite si, aké programy budete využívať najčastejšie a či vôbec niektoré z nich potrebujete. Pretože aj tu platí – viac programov = vyššia cena. Niektoré z doplnkových programov môžu prísť vhod, napríklad program na pranie pre alergikov, program na odstránenie škvŕn alebo program na impregnáciu oblečenia.

Hlučnosť – pokiaľ máte práčku v pivnici či v odľahlej časti domu, s hlučnosťou si starosti robiť nemusíte. Ak ale máte práčku vedľa izby, v ktrej trávite veľa času, vyberajte práčku s hlučnosťou do 54 dB.