Ako si doma zariadiť športový kútik na cvičenie?

Nie každý má dostatok času na chodenie do telocvične, a tak občas príde nápad zacvičiť si doma a vytvoriť si na to v byte či dome nejaký vhodný priestor či kútik. Hlavnou vecou je premýšľať o všetkom, aby bola možnosť vykonávať fyzické cvičenia doma a zároveň, aby športové potreby a vybavenie neobmedzovalo ostatných členov rodiny a samotný byt sa nezmenil na „fitnesscentrum“.

Kam umiestniť súkromnú posilňovňu v domácnosti

Na tento účel bude stačiť vyčleniť časť miestnosti alebo ak je k dispozícii priestranná izolovaná lodžia, vytvoriť športový kútik tu. Na podlahu je lepšie položiť špeciálnu podložku. Počas cvičenia ochráni podlahu pred padajúcimi ťažkými predmetmi a je oveľa pohodlnejšie cvičiť na takomto povrchu.

V športovom kútiku by nemal byť žiadny nábytok ani cudzie predmety. Nebol by to prvý prípad, keď si človek domov zadováži nový nábytok a pri neuváženom cvičení ho poškriabe alebo dokonca úplne zničí. Rovnako sa stáva, že pri cviku zavadíte o nejaký predmet a sami sa zraníte. V športovom kútiku by mali byť len športové potreby.

Ak sa vám do tohto malého priestoru zmestí zrkadlo, bude to vynikajúce. To vám umožní nezávisle kontrolovať správne vykonávanie cvičení. Ak nie je možné vytvoriť takýto kútik, môžete sa s rodinou porozprávať o prestavbe priestoru a možno bude stačiť preskupenie nábytku.

Športovanie na balkóne

Ako bolo uvedené vyššie, môžete využiť na cvičenie lodžiu, na ktorú je možné umiestniť bežiaci pás alebo lavicu na cvičenie. Toto športové vybavenie nevyžaduje veľa miesta. Nemali by ste však cvičiť na balkóne, keď je chladno, môže to viesť k zdravotným problémom, napríklad zápalu pľúc.

Na udržanie tela v dobrej kondícii môžete použiť bežiaci pás. Pomalý beh prospieva rôznym svalovým skupinám a celkovej pohode, no behanie v najbližšom parku na čerstvom vzduchu bude pre niekoho predsa len príjemnejšie.

Čo by vám nemalo chýbať v športovom kútiku

Aby bol tréning zakaždým radosťou, mali by ste používať vybavenie a doplnky, ktoré vám nevyprázdnia peňaženku, nezaberú veľa miesta v byte a pomôžu spestriť domáce fitness aktivity.

Medzi základné športové potreby patrí podložka, fitlopta a činky. S týmito jednoduchými a lacnými pomôckami si môžete výrazne spestriť športové cvičenie a dostať svoje telo do slušnej formy. Hlavná vec je robiť tieto cvičenia pravidelne a nesnažiť sa ich vynechávať. Ak uvažujete o cvičení jogy, stačí vám len podložka.

Nájdite správnu podložku

Na podložke je vhodné robiť gymnastiku, jogu či pilates. Hlavnými požiadavkami na podložku je prítomnosť protišmykového povrchu, nízka hmotnosť a jednoduchá údržba. Po zložení a skrútení by materiál nemal zanechávať záhyby a po rozložení by mal rýchlo obnoviť svoj tvar.

Dôležitú úlohu zohráva štruktúra materiálu a jeho hrúbka. Hrúbka podložky by mala byť medzi 4 a 7 mm. Nemyslite si, že čím je koberec hrubší, tým je ťažší. Výrobcovia vedia vyrobiť ľahké športové podložky aj s hrúbkou 7 mm.

Hrubšie podložky bývajú mäkšie. Tieto podložky sa odporúčajú, ak máte problémy s kĺbmi a chrbticou. Na mäkšej podložke je pre mnohých jednoduchšie vykonávať plank, niektoré cviky z pilatesu a jogových pozícií alebo kliky.

Kúpte si fitloptu so správnym priemerom

Fitlopta je jedna z najobľúbenejších športových potrieb. Fitlopty sú všestranné a otvárajú veľa príležitostí na cvičenie doma. S ich pomocou môžete robiť cvičenia na posilnenie svalov nôh, zadku, chrbtice a samozrejme strečing. Fitlopty uľahčujú vykonávanie mnohých cvičení a využívajú ich aj fyzioterapeuti a rehabilitační lekári.

Štandardný priemer fitlopty je 55, 65 alebo 75 cm. Kritériom na výber je výška: čím vyšší človek, tým väčší priemer fitlopty by mal mať. Najlepšie spoznáte správnu veľkosť, keď sedíte na fitlopte, v tejto polohe by mala byť dolná časť nohy 90 stupňov k stehnu. V športových predajniach môžete často vidieť už nafúknuté fitlopty, skúste si teda pred kúpou sadnúť na loptu či sa cítite pohodlne.

Vyberte si činky s optimálnou hmotnosťou

Každý kto chce cvičiť doma by mal mať doma činky. Ak chcete schudnúť, tak po zahriatí ihneď začnite silovým tréningom a až potom prejdite na kardio. Tak vaše svaly získajú úľavu a telo začne spaľovať tuk rýchlejšie.

Pri výbere činiek je dôležité zamerať sa na svoje fyzické možnosti. 1-3 kg je optimálna váha činky pre začiatočníkov a ľudí, ktorí majú problémy s kĺbmi. Moderní výrobcovia vyrábajú činky so špeciálnym povlakom, ktorý poskytuje bezpečné uchopenie. Takéto činky pomáhajú kontrolovať pohyby, počas cvičenia nemusíte silne stláčať činku. Existujú aj skladacie činky, ktoré vám umožnia zvýšiť a znížiť hmotnosť.

Zdroj obrázku 1: united photo studio / Shuttertock.com

Zdroj obrázku 2: Skylines / Shutterstock.com