Ako sa správne starať o drevo v záhrade?

Letné obdobie je časom posedení na záhradách či terasách v pohodlí krásneho dreveného nábytku. S príchodom zimy je však potrebné drevo ochrániť a ošetritrovať ho. Ako si vybrať z ponuky impregnačných produktov, lakov či olejov na drevo?

Výber dreva do exteriéru je veľmi dôležitý. Drevo do exteriéru musí byť odolnejšie a pevnejšie. Ideálne je preto vybrať kvalitnejšie dreviny ako sú dub, borovica, agát alebo tík. Ak ste sa rozhodli pre buk či smrek, je nutné dohliadať na ich ochranu proti plesniam či mechanickému poškodeniu.

Čo ohrozuje drevo?

  • Poveternostné podmienky:

Slnko prirodzene mení sfarbenie dreva. Táto zmena však nemusí byť vždy na škodu. Slnečné lúče niektorým typom dreva pristanú a dodávajú mu jedinečný charakter. V takom prípade stačí, ak drevo ochránite použitím prostriedkov proti škodcom či plesniam. Drevo taktiež čelí nepriaznivým dažďom či búrkam. Voda by preto mala ostať na povrchu čo najkratšie.

  • Plesne a huby:

Práve voda je častým spúšťačom ďalšieho problému: vznik plesní či húb. Pôsobením vody vznikajú trhliny a drobné praskliny, ktoré slúžia ako živná pôda pre mikroorganizmy.

  • Drobný hmyz

Červy, červotoče či tesáriky sú najčastejšími škodcami, ktorí útočia na drevo.

Ako drevo ošetriť?

Produktov pre ochranu dreva je na trhu mnoho a vybrať si ten správy je častokrát problém. Najčastejším riešením sú impregnačné produkty, ktoré chránia drevo pred škodcami, no nie pred vlhkosťou. Po impregnácii je preto dôležité naniesť vrstvu lazúry alebo laku či farby.

  1. Krok

Dôkladne drevo odmastite a osušte. Odstráňte všetky nedokonalosti ako živica či rôzne hrčky a nerovnosti

  1. Krok

Drevo oprášte alebo prebrúste až kým povrch nie je hladký. Prebrúste drevo až j jeho najzdravšej vrstve.

  1. Krok

Napustite drevo chemickou ochranou. Impregnačné prostriedky ochránia drevo proti plesniam, hubám či drobným škodcom.

  1. Krok

Ochranné prostriedky častokrát nie sú účinne voči vlhkosti či slenčného žiareniu. Lazúry, laky, oleje ale aj rôzne farby chránia drevo pred ďalšími nepriateľmi. Tieto produkty sa často predávajú ako 2 v 1. Ak chcete, aby si drevo zachovalo pôvodnú farbu, použitý náter, ktorý obsahuje UV filter.

Nezabudnite na prevenciu

Skvelými pomocníkmi v prevencii proti škodcom sú napúšťacie oleje na drevo. Výhodou olejov je ich hlboké prenikanie do vnútra štruktúr dreva. Vďaka vodoodpudivým vlastnostiam chránia pred deformáciou, vysušením a poveternostnými podmienkami. Hnedasté zafarbenie oživuje prirodzenú farbu dreva. Oleje sú ekologické, a preto ich môžete využiť ako v exteriéri, tak i v interéri.

Pozorne si taktiež prečítajte odporúčania uvedené na zadnej strane produktov. Produkty by mali byť nanesené podľa odporúčania výrobcu, inak sa môže stať, že sa farba oddelí od dreva alebo zničí jeho povrch.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!