Aké sú pravidlá bezpečnej zimnej cyklotúry?

Aj keď zimné obdobie nepraje nadšencom cyklistiky, úspešnú jazdu môžete absolvovať za každého počasia. Ide len o to, aby ste dodržiavali základné pravidlá bezpečnej jazdy a povinnej výbavy bicykla. Všetko ostatné závisí aj od ohľaduplnosti ostatných účastníkov premávky. Ak svoju zimnú cyklotúru odštartujete funkčnou výbavou a zatepleným oblečením, všetko je na správnej ceste!

Netreba, aby ste sa vzdávali svojich cyklistických cieľov. Práve naopak! Považujte tieto mrazivé dni za výzvu, ktorej neodoláte ani za zhoršených terénnych a poveternostných podmienok. Nedopusťte, aby sa držiak na bicykel stal jediným bezpečným miestom pre váš obľúbený dopravný prostriedok počas zimy. Stačí, ak budete rešpektovať dopravné predpisy, bicykel vhodne osvetlíte a seba budete pred zimou chrániť pohodlným termo oblečením.

Cesty môžu byť v zimnom období na jednom úseku šmykľavé, ďalej suché a pred cieľom vás prekvapí poriadna námraza. S tým súvisí aj celková účinnosť bŕzd. Jazdite preto pomalšie. V zákrutách či po zhoršenom teréne brzdite s väčším predstihom. Brzdná dráha sa za takých okolností predlžuje, čo môže viesť k rôznym dopravným kolíziám.

Trúbi na vás oproti idúca donáška kvetov, pretože ste neboli opatrní pri predbiehaní? Na cestných komunikáciách máte jazdiť na pravej strane vozovky, teda v smere premávky. Aj cyklisti musia rešpektovať všetky dopravné značenia, zvukové i svetelné signály. Odporúča sa jazdiť čo najviac pri krajnici.

Neohrozujte samých seba, ani ostatných účastníkov na ceste

Ak sa obávate veľkých križovatiek, alebo ste na šmykľavej ceste zhliadli väčšie nerovnosti, radšej zosadnite. Takýto úsek bezpečnejšie prejdete ako chodec. Stále platí, že bez cyklistickej prilby a reflexných prvkov najviac ohrozujete samých seba. Väčšinou si to uvedomíme, až keď sa staneme svedkom či účastníkom dopravných nehôd. Aj túto stránku cyklistiky si treba pripomínať.

Rozhodne ani cyklisti nie sú neviditeľní. Nejazdite po bežných chodníkoch, opätovne tým zvyšujete riziko nehôd. Chodníky vyhľadávajte len pre konštrukčne pevný stojan na bicykel za predpokladu, že sa potrebujete občerstviť alebo odpovedať na hovor. Pred každou jazdou v teréne si skontrolujte odrazové svetlá a dve samostatné a účinné brzdy. Dbajte na to, aby pneumatiky nevykazovali žiadne trhliny. Pre vašu vlastnú bezpečnosť by mali byť voľné konce kormidla uzatvorené a hrany zaoblené. Príjemnú a bezpečnú jazdu v teréne!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!