Aké majú svadobní svedkovia povinnosti?

Aj keď sa vás svadobný rituál v tejto súvislosti priamo až tak netýka a považujete tento „titul“ viac menej za obrovskú česť, až tak celkom sa určitým povinnostiam na svadbe nevyhnete. Významný deň pre mladomanželov budete musieť tak trochu obohatiť, a to nielen svojim podpisom, aj ako svedok.

Ak sa teda nachádzate v podobnej situácii a ste v úlohe svedka, no nemáte ani potuchu, čo okrem podpisu od vás budú na úrade a pri svadobnom obrade chcieť, prečítajte si náš článok a budete v obraze a dokonale na všetko pripravení.

Pravá ruka nevestinej matky

Samozrejme, záleží na tom, ako si to vyžaduje situácia, rozpočet a počet hostí. Mnohí si ale svedkov mylne zamieňajú za družbov, čo však nie je správne. Ak ste ale svedkom na svadbe, kde nemá nevesta a ženích družbov a družičky, všetky úlohy a povinnosti musíte zvládnuť sami.

Ako prvé by ste mali pomôcť svadobnej matke nevesty, s ktorou vyberiete spolu aj ten najlepší svadobný hotel v Žiline. Od toho sa bude potom odvíjať všetko ostatné, pretože kapacita hotela, jedálniček a vybavenie rozhoduje o priebehu celej oslavy.

Najdôležitejšia súčasť svadby

Nevestin alebo ženíchov svedok potvrdzuje celú udalosť svojim podpisom, to znamená, že bez nich by k uzavretiu manželstva jednoducho nedošlo. Podstatná vec, ku ktorej ale budete potrebovať dve veci, ako svedok musíte byť plnoletý/á a mať po ruke občiansky preukaz. To však nie je zďaleka všetko.

Strážite najvzácnejší symbol

Niektorí svedkovia sa môžu dokonca podieľať na jeho výbere a kúpe. Výber svadobných obrúčok je jedna z najdôležitejších úloh, pretože práve tieto dva malé detaily vám budú, ako jediné, počas celého vášho života pripomínať túto vzácnu udalosť. Preto by ste ich mali vybrať v adekvátnej kvalite a cene.

S kúpou zásnubného prsteňa z bieleho zlata si robil starosti budúci manžel, tu sa môžete do výberu a  celého procesu zaangažovať aj vy. Nezabudnite ženíchovi a neveste odporučiť, by si na vnútornú stranu nechali vyryť dátum svadby, vďaka čomu potom nikdy nezabudnú na výročie sobáša.

Obrúčky by mali byť z drahého kovu, ideálne zlata, ktoré je odolné, vydrží a krásne sa leskne. Po celý čas ich musíte mať, ako svedok,  na svadbe na starosti a strážiť do okamihu, než sa uskutoční ona vzácna výmena.

Staráte sa aj o ženícha a hladký priebeh celej svadby

Okrem obrúčok, ktoré spolu s nádherným diamantovým prsteňom zdobia ruku nevesty, sa musíte ako ženíchov svedok postarať aj o samotného ženícha. Ten musí prísť s vami na svadbu riadne upravený.

Ak nie sú po ruke družbovia a družičky, preberáte na seba aj rolu organizátora. Riešite pohostenie, prípitok, ktorý by mal byť vtipný. Staráte sa o dolievanie alkoholu, o všetkých hostí, a to, aby boli na tejto udalosti všetci maximálne spokojní.

Nezabudnite, že z hostiny vyprevádzate aj novomanželov, takže musíte vydržať až do konca.

Nevestina pravá ruka

Je svedkyňa, ktorá môže pomáhať zasa s výberom svadobných šiat, make-upom a účesom. V tejto významnej chvíli ste jej najlepšia priateľka, ktorá drží okrem nálady aj kytice od ostatných, ktoré sa neveste dostali od ostatných pri gratulácii do rúk.

Nepreháňajte to s oblečením

Svedkovia sú okrem svadobných rodičov ďalší najdôležitejší ľudia a osoby na svadbe, preto by sa tak mali aj správať a obliecť. Nikdy by ste ale nemali byť na tom lepšie, ako samotný mladomanželia, aby ste ich nezatienili.

Odporúča sa, aby ste boli zladení a vytvárali harmóniu, ktorej budú budúci manžel a manželka v živote potrebovať viac než dosť. A ak sa na všetko dobre pripravíte, maximálny komfort na svadbe je istý.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!