Zmeny v bývaní pred príchodom bábätka

Pred narodením svojho vytúženého dieťatka majú rodičia plnú hlavu rôznych milých starostí – zaobstarať základnú výbavičku, v ktorej nemôžu chýbať “ušaté“ dupačky, krásna postieľka ako pre princezné či princov, rôzne naťahovacie hračky, čo vydávajú ľúbivé zvuky, niekoľko kilogramov snehovo-bielych plienok a rozhodne si mamičky nevedia predstaviť starostlivosť o svoje bábätko bez kvalitnej a voňavej detskej kozmetiky. To je len časť problémov, ktoré nedajú spávať budúcim rodičom, no často pred príchodom dieťaťa zabúdajú na to, aké zmeny v ich doterajšom bývaní nastanú.

Je rozdiel v tom, či bývate vo veľkom rodinnom dome, kde sa isto nájde jedna voľná, priestranná izba alebo v malom byte, v ktorom bábätku poskytnete malý kútik v rodičovskej spálni. Najideálnejšie je, ak izba, v ktorej sa bude nachádzať malé, uplakané dieťa je dostatočne vzdialená od izby jeho starších súrodencov, ktorým každé ráno treba v sviežom stave vstávať do školy. Ak to nie je možné, snažte sa aspoň neumiestňovať postieľku blízko k stene, ktorá ho delí od pilne študujúcich súrodencov alebo starých rodičov, zívajúcich po nočnom odpočinku aj v dopoludňajších hodinách.

Kútik pre bábätko netreba nijako špeciálne ohraničovať, postieľku od veľkej manželskej posteli a pracovného kútika rozlíšia všetci v domácnosti, dôležitejšie je to, čo sa nachádza v blízkosti tohto mini-kútika. Nevyhnutné je zabezpečiť dostatok svetiel, respektíve malých detských lampičiek, po ktorých bez problémov siahnete aj uprostred najtmavšej noci.

Ideálne by bolo umiestniť postieľku na mieste, ktorým prechádza dostatok slnečného svetla, no rozhodne ju nedávajte tesne pod okná. Okno a malé dieťa je už len na počutie nebezpečnou kombináciou, preto radšej neriskujte. Dieťa rastie ako z vody, dnes sa len s ťažkosťami dokáže posadiť, no zajtra nebude mať problém postaviť sa na stoličku pod okno.

Keďže sme si ako ústredné miesto vybrali detskú postieľku, okrem lampičky sa treba zamerať aj na iné dekorácie, hračky a steny vôkol nej. Dieťa je citlivé na farby, preto steny nevymaľovávajte ani chladnou modrou, ani agresívnou červenou, ale doprajte mu pohľad na pestré teplé farby. Bábätko ocení všetko, čo sa hýbe, spieva alebo svetielkuje, len pozor, aby ste to tým blikaním naozaj neprehnali. Prehnať by sa to nemalo ani s teplotou v izbe, nech je v rozmedzí od 18 do 21°C.

Nezabúdajte na to, že kombinácia spálne a mini-kútika pre svoje malé dieťatko si vyžaduje aj mnoho ďalších zmien, na ktoré často ani len nepomyslíme. Rozhodne si naštudujte, aké izbové kvety máte v spálni na okne, žiaden rodič predsa nechce spôsobiť ťažkosti s dýchaním či alergie svojej rozkošnej ratolesti. Obmedzte v miestnosti uskladňovanie nebezpečných elektrických spotrebičov, horúce žehličky a kulmy dajte preto radšej do iných izieb. Ešte pred privítaním malého člena v rodine pouvažujte, či netreba vymeniť starý zaprášený koberec za novú podlahu, no nech sa na nej nešmýka, pretože tu hrozí ďalšie nebezpečenstvo pádu. Neriskujte ani s ostrými predmetmi či uskladňovaním nevyhnutných dokladov a dokumentov v spálni, ktorá nie je len takou obyčajnou spálňou. V tejto treba dbať predovšetkým o bezpečnosť svojho bábätka!

Foto: pixmac.sk, Bill Wilson – flickr