Zdravie v strave

Smutným faktom dnešnej doby je to, že keď ochorieme, snažíme sa nájsť východisko v liekoch plných chémie a nepozeráme sa na svoj životný štýl, ktorým by sme sa mohli nielen vyliečiť, ale aj do budúcna predísť sezónnym chorobám. Práve slovo sezónne je dôležité. Každé ročné obdobie je niečim typické a prináša so sebou hneď niekoľko druhov potravín, ktorých máme zase v inej časti roka menej. Skúste sa zameriavať do konca jesene a v zime na sezónne produkty, ktoré dopomôžu vašej imunite.

Ovocie a zelenina

Zrejme úplne najtypickejšou potravinou na jeseň je tekvica, z ktorej si môžete urobiť nielen skvelú polievku s kokosovým mliekom, ale aj tekvicové palacinky či upiecť ju ako prílohu k jedlu. Vedeli ste, že sto gramov tekvice má iba štyridsať kalórií? Ďalej sú čoraz dostupnejšie grapefruity, no na druhú stranu zdražujú paradajky, papriky a uhorky. Ak ste v lete nezaháľali a zavarili si uhorky, máte vyhrané! Stále skvele dostupný je aj zázvor, z ktorého si robte niekoľkokrát týždenne aj čaj. Posilní imunitu! A ovocie zimy? Jednoznačne mandarínky a pomaranče, ktoré sú plné vitamínu C a nebude chýbať ani kiwi.

Príjem vitamínov

S príchodom jari a leta sa zase zamerajte na menej tropické ovocie, skôr na naše domáce. Bobuľové ovocie, jahody, hrušky či jablká. Ovocia plné vitamínov, ktoré sú v spojení s gréckym nízkotučným jogurtom úplne dokonalou fit desiatou. Sezónne ovocie môžete zapojiť aj do výroby smoothies, stačí len pridať trochu jemného tvarohu a nakrájaného stopkového zeleru.

V zime máme akosi tak viac tendenciu siahať po tučnejších jedlách, v lete skôr po ľahších. Snažte sa udržať sa od ťažkých jedál preč a radšej aj v zime voľte rôzne kombinácie šalátov s mäsom či tofu, aby ste mali aj dostatok bielkovín. Mrazené ovocie či zelenina nie je vôbec zlá, používajte aj tú a namiesto smotany siahnite po skyre.

Foto: pixabay.com