Zásnubné prstene – ich význam a história

Zásnubné prstene – symboly lásky a prísľubu blížiacej sa svadby. Toho, že spolu dvaja ľudia ostanú, až kým ich smrť nerozdelí…

Aký snubný prstienok sa teší najväčšej obľube, čo všetko je pri jeho výbere potrebné zohľadniť a odkiaľ vlastne pochádza tradícia žiadať o ruku zásnubným prsteňom?

Snubné prstene ako znak lásky – z akých materiálov sú?

Snubný prsteň je jasným dôkazom, že vzťah medzi dvoma zaľúbencami je vážny a že pomýšľajú na svadbu. Zásnubný prsteň zvyčajne odovzdáva muž pri žiadosti o ruku jeho milovanej, ktorá ho následne nosí na prstenníku ľavej ruky.

Zvyčajne sa na jeho výrobu používa zlato a jeho rôzne odtiene, prípustná je však aj chirurgická oceľ i striebro, prípadne kombinácia týchto kovov.

Častou voľbou býva zásnubný prsteň s diamantom, prípadne s iným kamienkom. Výber je vskutku veľmi široký – od  cenovo dostupnejších zirkónov až po nádherné brilianty.

Kúpa zásnubného prsteňa – pozor na správnu veľkosť!

Pri výbere snubného prsteňa si je treba dať pozor predovšetkým na jeho správnu veľkosť. Keďže jeho kúpa je zvyčajne v réžii chlapa – snúbenca, mal by byť dobre pripravený na otázky klenotníka. Vhodné je, ak si prsteň svojej vyvolenej nebadane odmeria (ale ako?), prípadne si pomôže jej iným prsteňom, s ktorým zavíta do zlatníctva a podľa neho sa zvolí správna veľkosť zásnubného prsteňa. Je to trochu zložité, priznávame, ale za ten úžas a dojatie v očiach vašej partnerky trochu tajností rozhodne stojí. Naviac, pri obrúčkach to už budete mať jednoduchšie, tie si vyberá ženích s nevestou, takže sa len poľahky zmeria prstenník za pomoci krúžkov priamo v klenotníctve a je to.

História zásnubných prsteňov

Žiadosť o ruku so zásnubným prsteňom siaha do dávnej histórie, poznali ich už v starovekom Egypte. V tej dobe však mali snubné prstene trochu inú podobu, ako tie súčasné, prsteň zvyčajne tvoril obyčajný kovový prúžok spojený do tvaru kruhu a symbolizoval nekonečnosť. Zásnubné prstene poznali aj v starom Ríme, Rimania ale dávali prsteň spolu s malým kľúčom, ktorý mal slúžiť ako ochrana. Rímske nevesty dostávali dva zásnubné prstene – jeden zo zlata, ktorým sa pýšili na verejnosti a ďalší kamenný, ktorý bol odolnejší a mohli ho bez obáv nosiť aj doma.

Zásnubný prsteň bol nie vždy prísľubom manželstva, niekedy mal vyjadriť, že jeho nositeľ je nedotknuteľný alebo bol symbolom úprimného priateľstva.

Foto: pixabay.com