Začnite deň s KIWI!

Malé, chlpaté, exotické. Rovnako aj nenápadné, no o to zdraviu prospešnejšie. Možno nám ani veriť nebudete, no jeho zelená dužina s čiernymi semienkami patrí k ďalším z radu prírodných všeliekov, ktoré, si žiaľ, dennodenne na tanier neservírujeme. Prečo sa oplatí pravidelne ho konzumovať? Koľko vitality nám dodá také jedno exotické zahryznutie? A odkiaľ sa tu vlastne vzalo?

Kiwi pôvodne putovalo s nálepkou “Made in China“, neskôr sa dostalo na Nový Zéland a svoju konečnú našlo na zastávke našej rodnej Európy. Kiwi sa k nám svedomito dováža, no jeho liečivé účinky bežná Slováč aj naďalej podceňuje.

Je obrovskou zásobárňou vitamínu C, vedci tvrdia, že jedno malé kiwi sa rovná odporúčanej dennej dávke céčka pre dospelého človeka. Je bohaté na horčík, vápnik, fosfor, draslík, pričom disponuje aj bielkovinovými zásobami. Ani vitamíny skupiny B a predovšetkým karotén mu v žiadnom prípade nie sú cudzie.

Odporúča sa aspoň dvakrát do týždňa siahnuť po tomto chlpatom zázraku, ak chcete predísť rakovine a rôznym srdcovocievnym ochoreniam. Fytolátky a antioxidanty v ňom obsiahnuté sčasti prispejú k ľudskej dlhovekosti. Uchráni nás pred dýchacími problémami, astmou a tuberkulózou. Podporuje zdravé videnie, rast kostí, zvyšuje koncentráciu a priaznivo pôsobí proti únave. Konzumovať by ho mali predovšetkým ľudia s vysokým krvným tlakom, tí, ktorých trápi paradentóza a mastná pleť.

Ako sme už naznačili, kiwi udržiava ľudské telo nielen zdravé, ale aj krásne. Lieči akné, drobné rany a jazvičky, obmedzuje tvorbu pigmentových škvŕn. Jeho blahodarné účinky sa využívajú aj vo vlasovej kozmetike, pretože chráni prirodzenú štruktúru vlasov, dodáva im neodolateľnú hebkosť na dotyk a lesk na pohľad. Tak prečo nezačať deň s KIWI?

Foto: pixmac.sk, suspectio@ – flickr