Vplyv stravy na vznik a priebeh atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída je ochorenie kože postihujúce zhruba 10 – 20% detí už v prvých fázach života (pár mesiacov po narodení) a 1 až 3% dospelej populácie. V momentálnych podmienkach sa nedá úplne vyliečiť, jeho prejavy sa ale dajú eliminovať. Dokonca aj správnym výberom stravy.

Atopia je zápalové ochorenie kože. Prejavuje sa vznikom začervenaných miest na tele, ktoré sú extrémne svrbivé. Podľa vedeckých výskumov môže byť ochorenie dedičné (ak aspoň jeden z rodičov mal atopiu, astmu alebo sennú nádchu, je dieťa náchylnejšie k získaniu tejto choroby), vyvolať ho ale môže aj život v znečistenom prostredí. Príznaky ochorenia sa však dajú veľmi účinne zmierniť aj vďaka správnej životospráve.

S čím je dobré začať

Isté druhy jedál či potravín môžu prispievať k zhoršenému priebehu atopie. Je preto dobré viesť si v súčinnosti s lekárom akýsi stravovací denník a zaznamenávať reakcie tela na tú-ktorú potravinu. Aj na základe toho sa dá neskôr aplikovať tzv. protizápalová diéta, ktorá pacientom pomôže s atopickým ekzémom a suchou pleťou.

Potraviny a zložky potravy podporujúce zápalové procesy

Organizmus každého pacienta s atopickým ekzémom je iný a jeho reakcie na potraviny sú jedinečné. Tieto látky a potraviny však boli identifikované ako zložky, ktoré vo všeobecnosti podporujú zápalové procesy v tele:

  • nasýtené tuky

Nevravíme „stop tukom“ plošne, avšak nadmernému príjmu živočíšnych tukov sa radšej vyhýbajte a to aj v prípade, že atopiou netrpíte. Ide najmä o hovädzie a bravčové mäso, údeniny, hydina a veľmi tučné mliečne výrobky. U detí sa v prípade mliečnych výrobkov odporúča kombinovať plnotučné a nízko-tučné.

  • jednoduché cukry

Monosacharidy či jednoduché sacharidy by ste v prípade, že trpíte atopiou, tak isto mali vo veľkej miere obmedziť, ideálne vylúčiť zo svojho jedálnička. Hovoríme o jednoduchých cukroch z priemyselne vyrábaných potravín – sladkostí, sladkých nápojov, sladidiel, sirupov.

  • biela múka

Výrobky z bielej múky obsahujú veľmi málo vlákniny a pomáhajú k vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Dospelým sa odporúča prechod na celozrnné výrobky, deťom zase pestrá strava zahŕňajúca pohánku, pšeno aj špaldovú múku.

Protizápalové potraviny a zložky potravy

Čo najprirodzenejšia surová strava s prvkami stredomorskej kuchyne sa javí ako kľúč, ktorým sa dá odomknúť cesta k dlhému a zdravému životu nie len u pacientov s atopickou dermatitídou:

  • ovocie a zelenina

Hrozno, maliny, ríbezle, černice a v zásade hocijaké bobuľové ovocie, ktoré nebýva častým alergénom, je vhodné. Strava zložená z pestrého výberu ovocia a farebnej (tiež listovej) zeleniny pôsobí v prvých týždňoch ako detox organizmu.

  • semená a orechy

Ideálne zdroje esenciálnych mastných kyselín (veľmi dôležité pre mozog) a vitamínu E. Opäť odporúčame pestrý výber, nutrične významné sú ale najmä mandle, vlašské a lieskové orechy.

  • morské ryby

Super zdroj omega-3 mastných kyselín s vynikajúcim protizápalovým účinkom. Tento zdroj tukov spolu s orechmi a semenami sa vrelo odporúča konzumovať každému. Alergici by sa mali zamerať najmä na čerstvé ryby.

  • pro-bio

Tenké črevo je najväčším zdrojom buniek podporujúcich imunitu, preto je dôležité zásobovať ho potraviny bohatými na probiotické kultúry. Kyslá kapusta, bryndza, kyslomliečne výrobky by preto nemali chýbať v jedálničku.