Trikrát nie pre ponocovanie

Energia, ktorú v sebe máme, pochádza z mnohých rôznych zdrojov. Jedným z nich je aj spánok, počas ktorého sa doslova nabijete novou silou, doplníte stratenú energiu na nový deň a váš organizmus sa cez noc zregeneruje. Ideálne by ste mali spať od sedem do osem hodín. Menej spánku spôsobuje únavu, príliš veľa spánku v konečnom dôsledku spôsobuje len to, že chcete ďalej spať. Spánok tvorí dôležitú úlohu pri vašom celkovom fungovaní počas dňa. Prečo nie je dobré ponocovať a ostávať hore do neskorých nočných, ba až skorých ranný hodín?

  1. Rozhádzaný biorytmus

Ľudské telo je prirodzene nastavené na obdobie dňa a obdobie noci. V spánku väčšinu trávime čosi menej ako jednu tretinu dňa, to znamená, že zvyšné dve vydávame zo seba energiu, ktorú je treba pravidelne dopĺňať. Ak ostávate čoraz viac a viac v noci hore, posúvate si tým váš biorytmus a telu dávate pokyn na zmenu režimu. Už nebude prirodzene cítiť potrebu zobudiť sa ráno, ale posunie sa to viac k obedu a potreba spánku príde o poznanie neskôr.

  1. Dlhodobá únava

Ponocovanie môže byť v poriadku, ak sa vám stane raz za čas z nevyhnutných dôvodov, jednu zameškanú noc okamžite dospíte, ale vrátite sa ihneď do normálu. V prípade, že je ponocovanie pre vás úplne bežnou vecou, po čase sa zrejme dostanete do dlhodobej únavy, v ktorej jednoducho nebudete schopní vydržať fungovať počas bežného dňa. Vaša pozornosť bude upadať, schopnosť sústrediť sa na dôležité veci sa vytratí a vy automaticky budete potrebovať spánok, pretože vstávať skoro ráno po tom, ako pravidelne ponocujete, vám neurobí na organizmus najlepšie.

  1. Unavená tvár

Ženy dobre vedia, aké dôležité je mať dostatok spánku, najmä čo sa pleti a celkovo celej tváre týka. Nedostatok spánku, nočná nespavosť sa môžu odraziť na zvýšenom množstve tvorenia vyrážok, nehovoriac o nepríjemných tmavých kruhoch pod očami, ktoré je náročné zakryť. Zbaviť sa ich môžete kvalitným spánkom, maskami na tvár či prírodnými zdrojmi ako napríklad uhorkové obklady.

Foto: pixabay.com