Termíny záverečných prác a skúšok

Študenti vysokých škôl, maturanti, deviataci, ale vlastne aj všetci ostatní žiaci a študenti začnú o chvíľu a pár dní či týždňov prežívať obdobie zo školského roka, ktoré málokto z nich má rád. Uzatváranie koncoročných známok, prijímačky na stredné či vysoké školy, maturity, skúškové obdobia a pre tých končiacich študentov na vysokých školách prichádza obdobie odovzdávanie záverečných prác a štátnych skúšok, od ktorých závisí získanie vysokoškolského titulu. Ako toto obdobie prežiť, ak ste v koži študenta alebo v role rodiča v domácnosti so študentom?

V prvom rade je dôležité povedať, že kto si týmto obdobím (hovoríme najmä o vysokoškolákoch) neprešiel, nemôže porozumieť, o aký stres, paniku, strach, nedostatok času a pribúdanie učiva ide. Potom by ste mali ako rodičia umožniť svojim študentov v domácnosti pokoj od domácich prác, nevyžadovať od nich priveľkú aktivitu na rodinných stretnutiach a nechať im pár týždňov voľný priestor, nevyrušovať ich a dať im možnosť poriadne, kvalitne a v dostatočnom časovom predstihu sa pripraviť na záverečné skúšky či dopísanie záverečnej práce.

Čas je nepriateľ

V prípade, že ste študentom denného, externého či ešte maturitného štúdia, nechajte si dostatočný čas na prípravu na záverečné skúšky, prijímacie pohovory či napísanie bakalárskej, diplomovej či dokonca rigoróznej práce. Jediné, čo vám môže hrať vo váš neprospech, je čas. Toho sa na začiatku prípravy môže zdať dostatok, ba dokonca až prebytok, no s približujúcim sa termínom je už času málo, stresu pribúda a vy sa dostanete do tiesne. Radšej si pripravte harmonogram s postupom a približnými časmi, kedy by ste mali byť s učivom hotový.

V žiadnom prípade si neplánujte učenie či písanie záverečnej práce až do poslednej chvíle, a teda termínu odovzdania či skúšok. Vždy si nechajte pár dní na preopakovanie naučeného kvanta informácií či prečítanie a skontrolovanie práce. A stres vám neprospieva. Vždy máte ešte druhú šancu na opravu.

Ilustračné foto: pixabay.com